Фото: БиХ тражи доказе за злочине над војницима ЈНA
Бeoград - Тужилаштво БиХ затражило је од српског тужилаштва за ратне злочине доказе за предмете “Добровољачка улица” и “Тузланска колона”, да би ова два случаја била процесуирана у правосудним институцијама БиХ.
Послије састанка представника два тужилаштва у Београду из српског тужилаштва су нагласили да је било ријечи о 12 предмета за које су заинтересоване обје стране.
Замјеник српског тужиоца за ратне злочине Србије Бруно Векарић рекао је “Гласу Српске” да су договорени даљи модалитети сарадње и да ће идући састанак бити одржан за 15 дана у Сарајеву.
- Сваки предмет ће, на неки начин, бити анализиран и са једне и са друге стране и онда ћемо, у складу са протоколом, долазити до закључка да ли ће докази из тог предмета бити уступљени једној или другој страни. За сада је делегирано 12 предмета, по шест са обје стране, а у Сарајеву би могли да конкретније разговарамо о уступању доказа у појединим предметима - казао је Векарић.
Он је потврдио да је разговарано о предметима “Добровољачка улица” и “Тузланска колона”, али у свјетлу осталих предмета и додао да се протокол базира на узајамној добровољности.
- У Сарајеву ћемо имати конкретније одговоре на сва питања - закључио је Векарић.
У Добровољачкој улици у Сарајеву и у Тузли побијени су припадници ЈНA који су се повлачили из БиХ. За злочине у Добровољачкој нико није одговарао, а Тужилаштво БиХ је прошле године обуставило истрагу у том предмету. За злочине у “Тузланској колони” у Србији се суди Илији Јуришићу.
У Тужилаштву Србије речено је да је на првом састанку послије потписивања Протокола о сарадњи у прогону починилаца кривичних дјела ратног злочина, злочина против човјечности и геноцида крајем јануара у Бриселу, разговарано о предметима који могу бити уступљени другој страни у складу са тим протоколом.
То је посљедњи у низу споразума са тужилаштвима у региону који су склопљени ради ефикаснијег прогона лица осумњичених за ратне злочине.
Представници тужилаштава разговарали су јуче о конкретним активностима које се могу предузети послије ступања на снагу Протокола о сарадњи у прогону починилаца ратних злочина.
Делегације тужилаштава договориле су се да ће се састанци и конкретна сарадња наставити и у будућности у интересу правде и што ефикаснијег процесуирања предмета ратних злочина.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.