БиХ је дио европског ваздухопловства

Светлана Душанић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: БиХ је дио европског ваздухопловства

БAЊA ЛУКA - Циљ БиХ је да примјеном европских стандарда у области ваздушне пловидбе у најскорије вријеме постане дио заједничке власти цивилног ваздухопловства у Европи.

Ово је рекао предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић након јучерашњег састанка са генералним директором Европске агенције за безбједност ваздушне пловидбе “Евроконтрол” Дејвидом Мекмиланом.

Састанку су присуствовали и премијер РС Милорад Додик и генерални директор Дирекције за цивилно ваздухопловство БиХ Ђорђе Ратковица са сарадницима.

- Захвали смо “Евроконтролу” што су помогли у имплементацији стратегије управљања ваздушним простором у оперативном и техничком смислу - казао је Шпирић.

Мекмилан је рекао да је њихов циљ да осигура безбједност  ваздушне навигације у Европи, а кључни играч у томе је БиХ, у чију  безбједност саобраћаја он не сумња.

Премијер Додик је рекао да је за РС важно да коначно буде ријешено питање управљања ваздушним простором, јер је Српска дио потребних, конструктивних рјешења.

Додик је рекао да на састанку лидера шест странака у Сарајеву намјерава да потенцира питање пописа становништва, јер је потпуно неразумљиво да се то не уради до 2011. године.

На састанку ће бити ријечи о затварању ОХР-а, додао је, а остало је да БиХ испуни неколико задатака.

- Међу њима је “изненада искрсло” питање поновног статуса Брчко дистрикта и државне имовине. Питање имовине је већ ријешено Уставом БиХ јер имовина ентитета њима и припада - казао је Додик и додао да је предвиђено и да је непокретна војна имовина власништво ентитета, а Оружане снаге БиХ могу да је користе.

Додик је истакао да Влада РС није дала никакву сагласност било коме да може мимо закона располагати имовином “Чајавеца” у Хрватској, истичући да РС из политичких разлога не може да влада имовином изван РС и да њена укупна вриједност износи више од милијарду марака.

Сертификат

Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић је премијеру Српске Милораду Додику уручио сертификат за употребу аеродрома у Бањој Луци, који је до сада функционисао на бази привремених рјешења.

ПДВ

Премијер Додик изјавио је да РС неће дати сагласност на повећање ПДВ-а, царина и акциза на нивоу БиХ, јер би то била лоша порука за инвеститоре.

- Прича о повећању ПДВ-а, царина и акциза на нивоу БиХ долази из “скривених намјера”, а Федерација Бих има велике финансијске проблеме, који ће ескалирати након општих избора - рекао је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.