Беванда: БиХ добија 250 милиона евра зајма од Европске уније

Танјуг
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Беванда: БиХ добија 250 милиона евра зајма од Европске уније

САРАЈЕВО - Замjеник предсjедавајућег Савjета министара БиХ и министар финансија и трезора Вјекослав Беванда потписао је Меморандум о разумijевању између Европске уније и БиХ, којим је БиХ омогућен зајам за макрофинансијску помоћ у износу од 250 милиона евра.


Овај меморандум у име ЕУ потписује европски комесар за економију Паоло Ђентилони, а у име Централне банке потписник је гувернер Сенад Софтић.

С обзиром на то да се ради о помоћи за више нивоа власти, меморандум су потврдили и подржали министри финансија оба ентитета и градоначелник Дистрикта Брчко, пренио је портал Klix.ba.

Министар Беванда нагласио је послије потписивања меморандума у петак да је циљ макрофинансијске помоћи ЕУ ублажавање посљедица кризе изазване пандемијом корона вируса и да долази уз остале ресурсе које је земља добила од других међународних финансијских институција као подршку за економску стабилност.

“Средства из овог зајма биће исплаћена у двије рате, од којих свака износи до 125 милиона евра, а исплата прве рате очекује се након ступања на снагу меморандума и пратећег споразума о кредитној линији који смо такође потписали. Тим споразумом регулишу се процедуре исплате помоћи БиХ”, објаснио је министар Беванда.

Додао је да је БиХ дуже вријеме преговарала о овом зајму, јер су морале бити испоштоване све унутрашње процедуре, као и механизам координације током одлучивања.

“Најважније је да смо успјешно постигли договор свих нас унутар БиХ те је то прихватљиво за ЕУ, а наставак активности прописан је управо овим меморандумом, као и нашим законским процедурама о задуживању”, нагласио је Беванда.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.