Фото: Aнтикорупциони тим не треба на нивоу БиХ
БAЊA ЛУКA - Оснивање било каквог антикорупционог тима или агенције на нивоу БиХ неће значајно допринијети сузбијању корупције у земљи, изјавио је потпредсједник Парламентарне скупштине Савјета Европе Младен Иванић.
Иванић је поводом оцјене Брисела и предсједника Групе земаља за борбу против корупције при Савјету Европе "GRECO" Драге Коса, да је недопустиво да БиХ нема антикорупционо тијело, казао да је то посао редовних институција, како у Републици Српској, тако и у Федерацији БиХ.
- Све остало представља више политичку причу него саму борбу против корупције - истакао је Иванић.
Иванић је оцијенио да по степену корупције БиХ није ни у бољем ни у лошијем положају у односу на земље из окружења, које такође чекају да их прими Европа.
Нажалост, истиче Иванић, прича о корупцији се често злоупотребљава у политичке сврхе.
Члан Парламентарне скупштине Савјета Европе Милица Марковић скептична је у погледу оснивања агенција за борбу против корупције на нивоу БиХ. Додала је да до сада нису дале значајне резултате ни друге агенције осниване на нивоу БиХ.
- Корупција је осјетљива материја, којом треба да се баве министарства унутрашњих послова и тужилаштва у БиХ. МУП РС дјелимично се ухватио у коштац са проблемом корупције, али како је она раширена на свим нивоима у БиХ, и то је недовољан учинак у односу на њену присутност - рекла је Марковићева.
Додала је да је једна од најважнијих обавеза БиХ да се интензивније бори против корупције, да би испунила међународне стандарде за улазак у Европску унију.
Милица Марковић је казала да нема конкретних података о најкорумпиранијим областима у БиХ, али на основу изјава грађана често се у јавности могло чути да је корупција готово нетакнута у судству, тужилаштву, здравственом систему и сектору образовања.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.