Америка Европи продаје маглу

Вељко Зељковић
Америка Европи продаје маглу

САРАЈЕВО - Стављање Гаспромбанке, путем које су купци до сада плаћали руски гас, на америчку црну листу додатно ће погоршати ионако тешку ситуацију у Европи, која би могла да се суочи са новом и много већом енергетском кризом.

Каже ово за "Глас Српске" експерт за тржиште гаса Војислав Вулетић наводећи да ће ова одлука одлазеће администрације Џозефа Бајдена угрозити снабдјевеност и то у вријеме када се постојеће европске резерве гаса топе због хладне зиме. Додатни проблем ће представљати и истек уговора о транзиту гаса између Украјине и Русије. Ради се о једној од двије руте којима се руски гас и даље допрема у Европу. Договор се завршава 31. децембра, баш када се потреба за гријањем у Европи приближава врхунцу.

Вулетић наводи да ће најновије америчке санкције довести до осјетног раста цијена овог енергента. На холандској берзи ТТФ цијена природног гаса је већ скочила на рекордан ниво у овој години - 48 евра. Почетком овог мјесеца цијена се кретала око 40 евра, што значи да је у само двадесетак дана дошло до раста од 20 одсто.  Примјера ради, цијена гаса на овој берзи у априлу ове године износила је само 24 евра. Вулетић сматра да ће нове цијене гаса негативно и ланчано утицати и на напоре за економски опоравак еврозоне. Како је истакао, одлазећа америчка администрација је из само њој знаних разлога одлучила да промијени свој ранији став - да неће уводити санкције руској банци коју европске земље користе за плаћање руског  гаса. Како је тада појашњено, на тај корак се нису одлучили да не би изазвали превирања на глобалним тржиштима робе.

- Очигледно да им није стало до добробити Европе, која је због њихових одлука већ на коленима. Да ли ове санкције могу погодити Русију? Не могу. Они су и до сада показали да имају спремне одговоре на све врсте притисака, па и овакве врсте. Они ће само преусмерити свој гас на друга тржишта. Део тога ће наћи начина да под другим етикетама, и по вишим ценама стигне до европских потрошача, јер других алтернативних извора снабдевања једноставно нема. Потребе Европе не може подмирити ни Азербејџан. На крају ће све ово утицати и на европску конкурентност, која све више губи глобалну битку, што, уосталом, можемо видети на примеру немачке аутоиндустрије - каже Вулетић.

Наводи и да Русија теоретски може да дозволи плаћање гаса преко других банака мијењајући свој декрет из 2022. године, али остаје да се види да ли је она и вољна да уради тако нешто.  Као занимљиве чињенице наводи и да овим америчким санкцијама нису обухваћене новчане трансакције везане за испоруке руских енергената путем гасовода "Сахалин-2", преко којег Јапан обезбјеђује своју енергетску сигурност. Као другу наводи то што ова одлука долази у вријеме када се европско тржиште покушава опоравити од тешких енергетских шокова доживљених прије двије године.

Иако су садашње цијене испод рекорда из 2022, оне су, како каже Вулетић, довољно високе да продубе кризу трошкова живота и повећају притисак на европску привреду, која већ има многобројне главобоље. Глава је забољела и надлежне у "БХ-гасу", односно "Енергоинвесту". Како су саопштили надлежни, и овај случај указује да БиХ треба што прије да се ријеши зависности од руског гаса и крене са реализацијом пројекта Јужне интерконекције. Вулетић истиче да, колико год су илузорне приче да ће ове санкције бацити Русију на кољена, те да је могуће наћи алтернативне изворе снабдијевања, исто тако је неутемељена и прича о поменутом гасоводу којим би БиХ требало да се споји са гасним терминалом на Крку, на који се допрема, прије свега, амерички течни гас.  

- Ослањати се на овај гас, равно је економском самоубиству. Као прво, ради се о далеко скупљем гасу, него што је то руски. Друго, ти који заговарају овај пројекат заборављају да су САД још половином ове године донијеле одлуку да преполове своје испоруке за Европу. Глобална понуда је мала, што значи да Европа мора да се такмичи са Азијом. А то онда значи и плаћање виших цена како би се трговци подстакли да пошаљу специјализована пловила на европске обале. На крају ће обични људи платити највишу цену свих тих сулудих одлука и геополитичких игара - поручио је Вулетић.

Друга етикета

Европске земље склапају све више уговора о снабдијевању гасом са Азербејџаном, што може бити од користи Русији, пише забринуто "Политико". Лист подсјећа да је предсједница ЕК Урсула фон дер Лајен потписала још 2022. меморандум о разумијевању са том јужнокавкаском земљом за проширење извоза гаса. "Политико", међутим, указује да је Баку, да би повећао свој извоз у Европу, морао драматично да повећа увоз фосилних горива из Русије. Поједини стручњаци сумњају да Азербејџан једноставно препродаје руски гас, али Баку увјерава да то није случај.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана