Фото: Агенције
| Денис Бећировић
САРАЈЕВО - Институције Сједињених Америчких Држава послале су властима у БиХ агреман за Роналда Џонсона, који би требало да постане нови амбасадор САД у БиХ, сазнаје "Глас Српске".
КЉУЧНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
Сада је на потезу предсједавајући Предсједништва БиХ Денис Бећировић, који треба да закаже сједницу.
Роналд Џонсон долази из војног свијета и стручњак је за међународну безбједност. Његовом именовању претходила је процедура у америчком Сенату, а Одбор за вањске послове Сената САД објавио је извјештај, односно потврду о његовој стручној оспособљености.
Агреман у дипломатским круговима представља потврду државе домаћина да прихвата предложеног амбасадора. Пракса је таква да, уколико нека држава није сагласна са именовањем, може да не да позитиван одговор држави која је предложила амбасадора. Ипак, то се у пракси веома ријетко дешава.
Џонсон је војну каријеру почео у америчким маринцима 1980. године, а учествовао је у бројним међународним мисијама. Био је посматрач УН-а у Либану и на Синају, а учествовао је и у операцијама „Пустињски штит“ и „Пустињска олуја“ током Заливског рата.
Био је дио операције „Ирачка слобода“, као и учесник евакуације држављана САД из Бејрута.
Прије 16 година је пензионисан, након чега је основао консултантску компанију „Марес Ассоциатес ЛЛЦ“, која сарађује са партнерским државама на Блиском истоку, у Европи, Африци и Јужној Америци.

Роналд Џонсон
Према доступним информацијама, Џонсон раније није обављао дипломатске функције на овим подручјима, а позиција амбасадора у БиХ била би му прва амбасадорска функција. Ипак, његова велика предност је искуство у раду у кризним подручјима.
Подсјећамо, од септембра прошле године функцију отправника послова са пуним ингеренцијама амбасадора преузео је Џон Гинкел. Од његовог доласка најављивано је да би требало да остане свега годину дана, до избора новог амбасадора, што ће се, уколико не буде великих заокрета, и десити.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.