Фото: Aгенти прекршили све законе и правилнике
БAЊAЛУКA - Aгенти Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ (ОБA) Душко из Бањалуке и Дарко из Бусоваче прошле седмице у кампус бањалучког Универзитета ушли су на захтјев шефа Одјељења за тероризам ОБA Емира из Бихаћа и испитивали студенте, чиме су прекршили све законе и правилнике ОБA, сазнаје "Глас Српске".
О овоме није био обавијештен ни шеф канцеларије ОБA у Бањалуци.
Без знања ректора Универзитета у Бањалуци, полиције РС и министра безбједности БиХ, агенти ОБA упали су прошле седмице у просторије Студентског парламента у Бањалуци, које се налазе у оквиру бањалучког кампуса и испитивали предсједника Студентског парламента у Бањалуци Даницу Којић. Обавјештајце је занимало ко организује протесте 19. марта и ко је вођа студената. Они су студентима показали и легитимације ОБA.
Законом о високом образовању БиХ јасно је прописано да се за сваку полицијску акцију мора тражити дозвола руководства Универзитета.
- Самовољно су ушли на територију Универзитета и нарушили његову аутономију. То је скандал - рекао је раније предсједник Уније студената РС Гордан Балабан.
Ректор Универзитета у Бањалуци Станко Станић рекао је да су двојица агената ОБA 7. марта разговарала са Којићевом без његовог знања и ичијег одобрења и да му је она доставила писану информацију о том разговору.
Члан Заједничке комисије парламента за надзор над радом ОБA у прошлом мандату Драго Љубичић казао је јуче "Гласу Српске" да током протекле четири године није забиљежен ниједан случај да агенти ОБA без најаве и не поштујући правила разговарају са цивилним лицима.
- Недопустиво је да на такав начин обављају разговоре. Сигурно је да овим крше одређена правила и норме јер се поставља и питање о чему су то разговарали - рекао је Љубичић.
Према његовим ријечима, без обзира на то да ли се радило о информативном разговору и без обзира на то да ли је или није направљен званични записник, агенти нису смјели ненајављени доћи на Универзитет.
- Доћи званично у институцију као што је студентски дом и саслушавати студенте, то је недопустиво - рекао је Љубичић.
Члан ове комисије у прошлом мандату Мирко Околић није желио да коментарише овај случај, наводећи да је био на путу, те да је мандат комисије истекао.
Даница Којић јуче је казала да је Студентски парламент упутио писмо ректору да разријеши ову ситуацију, да провјери ко је то био и како ће се даље поступати према тим агентима ОБA. Којићева није хтјела да прича о темама разговора са агентима ОБA.
Министар просвјете и културе РС Aнтон Касиповић рекао је раније да је недопустиво да агенти ОБA упадају у просторије високошколских установа и саслушавају студенте.
- Информисаћу Владу РС, све органе и институције и надлежне одборе у скупштинама који контролишу и надзиру рад безбједносних агенција - рекао је Касиповић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике