Фото: Срна
БРАТУНАЦ - Званичници Републике Српске и Србије, делегације и представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата положили су данас вијенце и цвијеће код Спомен-крста на гробљу у Братунцу и одали почаст за 3.267 страдалих Срба у средњем Подрињу и Бирчу.
Вијенац је у име институција Републике Српске положио предсједник Републике Српске Милорад Додик, у пратњи српског члана и предсједавајуће Предсједништва Жељке Цвијановић, премијера Српске Радована Вишковића и предсједника Нардоне скупштине Ненада Стевандића који су положили по ружу.
У име Србије вијенац је положила предсједник Народне скупштине Србије Ана Брнабић, док су чланови делегације ове земље положили цвијеће.
Пошту убијеним Србима одао је и амбасадор Русије Игор Калабухов.
Цвијеће су положиле делегације посланика у Народној скупштини Српске, српски представници у заједничким органима, чланови породица погинулих из регије Средњег Подриња и Бирча, делегације Борачке организације Републике Српске и других невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, те НОР-а.
На Спомен-крст цвијеће су положиле и делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, јавних установа Српске, градова и општина Средњег Подриња и Бирча, делегације градова и општина Српске и Србије,
Претходно је патријарх Порфирије служио парастос за страдале Србе, уз саслушање више архијереја Српске православне цркве.
Помен се даје свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се поводом 33 године од великог страдања Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио.
Током помена на братуначком гробљу бројни грађани су носили фотографије страдалих Срба.
Овогодишњи меморијални програм одржава се под назиом "33 година - злочин без казне".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.