Живот заробљен у свом дворишту

Горан Маунага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Живот заробљен у свом дворишту

Газиместан, Милошево - Тамнокоси чупави дјечачић Лазар Клајић рођен је прије 15 дана у селу Милошево подно Газиместана у јужном, албанском дијелу Косова, а ако неко од припадника српског народа из сјеверног дијела Косова, и даље жели да посјети ту породицу, чини то на сопствени ризик и уз обавезну промјену регистарских таблица.

Послије обиљежавања Видовдана на Газиместану Бањалучани који су носили помоћ овој породици, затражили су од представника косовске полиције да аутобусу са тридесетак особа обезбиједе пратњу, али они нису пристали на то.

Милошево

Зато је посјета одгођена за сутрадан кад је протојереј Миломир Влашковић, замијенивши регистарске ознаке у Косовској Митровици на свом аутомобилу, Бањалучане повезао ка радосној породици Клајић. Иако живе у сталној опасности и са надом да ће период од сумрака до свитања проћи без инцидената, сви у њиховој кући су срећни, јер родио им се мали Лазар.

Свештеник Влашковић прича о свакодневним провокацијама којима су изложени сви Срби који живе у јужном дијелу Косова.

- Сви чезну за слободом и послом, али засад не могу ништа друго него да трпе - рекао је Влашковић.

Село Милошево удаљено је шест километара од Газиместана и неколико стотина метара од главног пута Косовска Митровица - Приштина, а баш та дионица којом макадам са главног пута води до породице Клајић је и најопаснија.

Албанци су непријатељски расположени. У селу које је некад бројало стотину српских кућа, данас је Србима насељено само 12, а усред села ниче огромна џамија. У једној од тих кућа су и Клајићи, деветочлана породица у којој заједно живе четири генерације. Треба честитати свима у Милошеву и то што је Лазар већ осмо дијете у том сеоцету окруженом Албанцима.

Лазарев отац Радован завршио је економску школу прије седам година и још је без посла. И не очекује да ће га добити било гдје у јужном, албанском дијелу Косова. Он и његова породица, као и већина Срба који су остали у том селу, имају велика имања и живе искључиво од пољопривреде.   

- Сав живот овде организујемо у овом дворишту, на овом имању. Одемо до комшија Срба, дружимо се, то је цела организација. Контакте с Албанцима немамо, осим понеке препирке, а сад је мало мирније него раније. Овде смо остали због вековног огњишта и надам се да ће и Лазар да прати ту традицију - рекао је Радован.

Породица Клајић

Делегацију Срба из Републике Српске која је дошла у посјету и донијела помоћ он види као браћу, а њихов долазак као нешто више од самих поклона које увијек донесу. Причајући о нападу косовске полиције на Газиместану Радован је рекао да ће се они наставити јер косовским властима, како је рекао, сметају само зато што су Срби.

- Увек ће тако бити. Сваке године идем тамо и увек малтретирају Србе под пуном ратном опремом. Послије овог напада нама овде није нимало свеједно. Ми смо у њиховом окружењу и сада очекујем још веће притиске - каже Радован.      

Његова бака Светомирка Клајић има 80 година. Родом је из Подујева, а већи дио живота провела је у Милошеву гдје, каже, живи како други хоће.

- Раније је било много страха, али сад сам се и с њим свикла па је нестао. Капију после подне закључамо, затворимо се и онда као да смо мртви. Тек су јутра мало лакша. Имамо једну продавницу коју држи комшија Албанац и који нам је рекао да можемо да дођемо у свако доба. Срећом, око нас су старе комшије. Тамо где су насељеници проблеми су велики - прича бака.          

Она је додала да у селу нема ни школе ни амбуланте. Српска школа је срушена и умјесто ње направљена албанска.

- И данас српску децу очеви возе у школу. Тамо има више од 150 српских кућа. А нашу кућу су запалили 1999. године, тек сад смо је обновили. Мог млађег сина који је радио у полицији пред рат те године Шиптар је убио аутом. И данас верујем да је то учинио намерно - прича бака Светомирка.           

Предсједник организационог одбора за помоћ Србима Косова и Метохије из Бањалуке Милорад Арлов уручио је поклоне за свих осморо дјеце села Милошева, а Лазар је дјечија колица добио још приликом прошле посјете представника из Републике Српске.

Акција

Ветерани Фудбалског клуба Врбас покренули су акцију "Достојанствено у Грачаницу и Газиместан за Видовдан 2013. године".

- Револтирани недемократским поступком косовске полиције према учесницима обиљежавања Видовдана и Косовског боја, покренули смо акцију да идуће године дође што више Срба на обиљежавање - наведено је у саопштењу ветерана.

Косовска полиција је ветеранима ФК Врбас и другим учесницима обиљежавања Видовдана на Газиместану, од којих су неки нападнути и повријеђени, наредила да скину мајице са српским обиљежјима, покушавши да их понизи.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.