Нови Град: Жетва пшенице завршена на више од 50 одсто парцела

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Нови Град: Жетва пшенице завршена на више од 50 одсто парцела

НОВИ ГРАД - Жетва пшенице у приједорској регији завршена је на више од 50 одсто парцела, а принос је од 4,5 до пет тона по хектару, рекао је Срни руководилац приједорске канцеларије Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Данијел Егић.

Егић је рекао да се у овој регији сије од 2.600 до 2.700 хектара пшенице и да је квалитет овогодишњег рода добар.

“Приноси су у просјеку 4,5 до пет тона по хектару. У огледима Ресора за пружање стручних услуга, принос је био седам до девет тона, што показује да се уз правилну агротехнику може очекивати добар приход”, рекао је Егић.

Он је нагласио да су приноси пшенице и других култура у огледима доступни на веб страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и Ресора за пружање стручних услуга.

“Препоручујем произвођачима да погледају резултате, који хибриди дају приносе и да се оријентишу код одабира. Могу нас контактирати и директно и добити препоруке јер је ријеч о скупој производњи, те стога треба да воде рачуна да обезбиједе добар принос, а самим тим и приход”, рекао је Егић.

Егић је навео да у приједорској регији пшеницу откупљује млин “Јелена” у Драксенићу, по цијени од 30 фенинга за килограм.

Он је савјетовао произвођачима да након жетве стрништа прођу тањирачама или дрљачама, а уколико то не ураде, онда треба да у вријеме цвјетања амброзије обаве третирање ове коровске биљке која ствара проблеме произвођачима.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.