Затворено 86 радњи

Крстина Ђирковић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Затворено 86 радњи

БРAТУНAЦ - Због слабе куповне моћи становника Братунца само у току ове године власници су одјавили 86 приватних трговачких, угоститељских и занатских радњи.

Ово је за "Глас Српске" рекла виши стручни сарадник у Одјељењу за привреду и друштвене дјелатности у Братунцу Светлинка Николић. Наводећи да су од тог броја трајно затворене 42 радње, она је казала да се приватници одлучују на такав корак због тешке економске ситуације у овој општини.

- Власници који трајно затварају своје радње наводе да, због малог промета, не могу да зараде за порезе и доприносе. Одобрење за привремену одјаву, која је у трајању од три мјесеца до годину, углавном узимају они приватници који у том периоду покушавају да измире заостале обавезе - рекла је Николић.

Додајући да је међу одјављеним радњама највише занатских, и то 19, Николићева је истакла да се приватни предузетници који се баве том дјелатношћу жале да немају посла.

Милан Видаковић, власник трговачке радње "Роле", која се налази у центру Братунца, рекао је да је промет робе знатно опао у овој години.

- Мјештани одавно купују само оно што морају. Дешава се да купци траже само два-три јајета или 100 грама виршли. Ријетки су купци који траже квалитетније и скупље артикле - рекао је Видаковић, истичући да се у тој радњи, која је прилично снабдјевена, углавном купују основне животне намирнице и хигијенска средства.

Он каже да редовно измирује обавезе према држави и да још успијева да обезбиједи новац за плате радницима и очекује да ће се економска ситуација поправити у идућој години.

Братунчанин Славко Глигоревић каже да живи од пензије и да одавно и не помишља да купи нешто више од основних животних потрепштина.

- Важно је да су пензије редовне и да могу мјесец преживјети с тим примањима. Купујем основне намирнице, а понекад месо, сокове и воће - рекао је Глигоревић.

Приватници

Николићева каже да у Братунцу има неколико пословних простора у којима су власници покушали да се баве неким приватним послом, а које сада нуде у закуп.

- На подручју Братунца тренутно ради 150 трговачких радњи, 127 занатских и 59 угоститељских - навела је Николићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.