Фото: Затвор за мортус пијане возаче
Бањалука - Сви возачи који се нађу за воланом са више од два промила алкохола у крви, а посебно аутобуса, умјесто прекршајне треба да сносе кривичну одговорност, сагласни су представници институција и стручњаци из области безбједности саобраћаја.
Аларм је упалио случај из Добоја, гдје је полиција за воланом аутобуса пуног ђака ухватила шофера који је имао чак 2,35 промила алкохола у крви. Невјерица, огорчење и бијес из Добоја проширили су се цијелом Српском. Готово плебисцитарни став је да за тог возача и све сличне њему није довољан само прекршајни поступак, већ да их смјеста треба слати у затвор, јер свјесно угрожавају људске животе.
Директор Агенције за безбједност саобраћаја РС Милија Радовић истиче да треба покренути иницијативу за увођење кривичне одговорности за возаче који се са више од два промила алкохола у крви нађу у саобраћају. Истиче да је за строже казне неопходно измијенити Кривични закон РС. Те измјене, како каже, захтијевају стручне расправе како би било јасно дефинисано да у случају вожње у стадијуму тешког пијанства возачи свјесно изазивају огромну опасност и могуће тешке посљедице.
- Неко ко је конзумирао алкохол у енормним количинама и сјео за волан свјесно је угрозио и себе и све око себе. Посебно је недопустиво толерисати пијанство возача аутобуса, а најтежи облик кршења закона је да такви превозе дјецу, као што се десило у Добоју - рекао је Радовић.
За пооштравање казнене политике у саобраћају залажу се и у МУП-у РС. Главни инспектор у Јединици за послове безбједности саобраћаја у Управи полиције МУП-а РС Горан Шмитран каже да се лани догодила 8.581 саобраћајна несрећа, а у 14 одсто случајева утврђено је да су их проузроковали возачи под дејством алкохола.
- Многе полицијске акције и санкције за несавјесне возаче показале су се ефикасним. За похвалу је сарадња грађана са полицијом, који су нам чак дојавили и овај случај у Добоју - казао је Шмитран и додао да ће МУП подржати пооштравање казни у саобраћају ако буде покренута таква иницијатива.
Члан Одбора за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине РС Недељко Гламочак сматра да је неопходно боље спроводити постојеће законе и да се мора заборавити на праштање прекршаја у саобраћају.
- Џаба доносити законе ако их не спроводимо у пракси. Треба радити на свијести возача - истакао је Гламочак.
У канцеларији Омбудсмана за дјецу РС кажу да су згрожени случајем из Добоја и да би измјенама Кривичног закона требало увести кривичну одговорност пијаних возача.
Кривични закон РС прописује да су кривична дјела у саобраћају једино случајеви у којима су настале тешке повреде или када је причињена материјална штета већа од 3.000 марака.
Возач суспендован
Возач предузећа "Боснаекспрес" из Добоја Аган Мехиновић (49), који је мортус пијан возио аутобус са око 30 основаца и средњошколаца, суспендован је.
- Више не вози. Највјероватније ће добити отказ - рекао је власник "Боснаекспреса" Ратко Мочић.
Полиција је у сриједу ухапсила Мехиновића након што је контролом установљено да је возио аутобус са 2,35 промила алкохола у крви.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.