Фото: Засијано дупло мање ораница
Бањалука - Јесења сјетва у Српској је завршена, а под ораницама се нашло свега 20.000 хектара, што је дупло мање у односу на план.
Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић рекао је да је сада касно наставити са сјетвом иако су временске прилике повољније.
- Оптималан рок за сјетву је прошао. Сада је касно да се било шта ради - рекао је Маринковић.
Он је нагласио да је овогодишња сјетва била много скупља него лани.
- Ове године утрошено је много више горива за сјетву него лани јер је земљиште било збијено због сталних киша и машине су због тога радиле пуном паром - рекао је Маринковић.
Предсједник Удружења пољопривредних произвођача и мљекара РС Владимир Усорац рекао је да је сада касно да се сију озиме културе.
- Оптимално вријеме за сјетву је било до средине новембра - рекао је Усорац и додао да је на неиспуњавање плана сјетве највише утицало лоше вријеме које није дозволило ратарима да са машинама изађу на парцеле.
Стручни сарадник за пољопривреду у Градској управи Бијељине Јелица Радичић рекла је да су лоши временски услови, али и недостатак новца били главни разлози за смањен обим сјетве, посебно у поплавама најугроженијем дијелу Семберије. Она је истакла да је сјетва обављена у оптималном року тек на 20 одсто површина.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике