Фото: За најблаже тегобе дају најјачи лијек
БAЊA ЛУКA - Љекари у Републици Српској често нерационално прописује лијекове пацијентима, па се неријетко дешавало да се за најблаже здравствене тегобе прописују најјачи лијекови, који су уз то и скупљи.
Ово су показале досадашње анализе и контроле које је спровео Фонд здравственог осигурања РС.
- Уочена је пракса да се за нека банална стања прописују најјачи лијекови, што је посебно изражено приликом прописивања антибиотика - кажу у Фонду.
У прошлој години у Српској љекари су прописали укупно 4,67 милиона рецепата, или у просјеку 3,84 рецепта по осигураном лицу.
- У 2008. години за лијекове прописане на рецепт Фонд је издвојио укупно 41,95 милиона марака. У односу на укупан број осигураних лица, у прошлој години се у просјеку по једном осигуранику потрошило 34,68 марака за лијекове који се издају на рецепт. У односу на 2007. годину повећан је број прописаних рецепата, али то је углавном резултат повећања броја лијекова који могу да се пропишу на рецепт - рекли су у Фонду.
У Фонду истичу да се сваког мјесеца анализира број рецепата који прописују љекари који за то имају овлашћење.
- Када се утврди да је број рецепата које је прописао неки љекар већи од просјека на нивоу дома здравља или републичког просјека, проводи се ванредна контрола. У тим ситуацијама Фонд примјењује и мјеру привремене суспензије овлашћења за прописивање рецепата, али таквих случајева у овој години није било - истичу у Фонду.
Специјалиста породичне медицине бањолучког Дома здравља Невена Тодоровић истиче да се увијек може мање лијекова прописивати, али и да су љекари понекад под притиском пацијената.
- Ограничавамо прописивање лијекова, али пацијенти никад не смију остати ускраћени за лијек који им је неопходан. Међутим, пацијенти често кажу "пропишите ви мени нека се нађе", али љекари треба да воде рачуна да пацијенти не стварају кућне залихе лијекова - каже Тодоровић.
Она истиче да се најчешће нерационално прописују антибиотици и антихипертензиви.
- Такође, дешава се да се пацијентима пропишу лијекови за лијечење хроничне опструктивне болести плућа који су изузетно скупи, а они се не придржавају прописане терапије и настављају са пушењем - наводи Тодоровић.
У Фонду кажу да је број прописаних рецепата у Републици Српској мањи у односу на податке из земаља у региону. Према подацима Завода за здравствено осигурање Србије, у тој држави љекари годишње у просјеку пропишу 70 милиона рецепата.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.