Фото: Војска Српске гарант одбране свог народа
Невесиње - Војска Републике Српске је била гарант не само опстанка српског народа, него и одбране Српске која је настала као легални израз воље Срба у БиХ, рекао је у Невесињу изасланик предсједника Републике Српске Синиша Каран, преносе агенције.
На Свечаној академији у Невесињу поводом Дана општине, крсне славе Борачке организације Републике Српске и 20 година од Митровданске битке, Каран је синоћ истакао да се са пијететом и захвалношћу треба сјећати свих бораца који су своје животе уградили у темеље Републике Српске.
У пригодној бесједи предсједник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз је за Херцеговце рекао да су увијек били узор српском роду.
- На херцеговачком камену је увијек било тешко живјети, али и најљепше и најузвишеније постојати, што најбоље показују три невесињске пушке - истакао је Ћургуз.
У име организатора, присутне је поздравио новоизабрани начелник општине Момчило Шиљеговић, који је нагласио да Невесиње заслужује да се о митровданским биткама као примјеру витештва надахњују млађе генерације.
Евоцирајући успомене на славне митровданске битке из 1992. и 1994. године, ратни командант пуковник Ранко Продановић је пожелио да Свети Димитрије српском народу данас да знања и мудрости да чува и развија Републику Српску, као што му је дао снагу и храброст у пресудним биткама за одбрану.
У умјетничком дијелу програма наступили су глумица београдског народног позоришта Ивана Жигон, Етно група „Свети Димитрије”, мушка пјевачка група КУД-а „Невесиње”, ученици Основне музичке школе „Свети Роман Мелод” и народни гуслар Момчило Вуковић.
Свечаној академији претходиле су промоције романа Велибора Шиповца „На граници” и књиге Љиљане Булатовић „Рапорт комаданту”.
Други дан Митровданских свечаности почеће Светом литургијом у Храму Вазнесења Господњег, након чега ће бити служен помен за све погинуле борце код Спомен-костурнице на Гвозду.
Свечаности ће бити настављене освештењем Галерије у Дому културе, а затим промоцијом књиге „Антифашистичка Невесињска пушка” Сава Скока.
Свечаности ће бити завршене додјелом повеља и признања општине Невесиње заслужним појединцима и колективима.
У двије митровданске офанзиве 1992. и 1994. године у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату погинуо је 61, а рањено је 210 српских бораца.
Невесињци су тада са саборцима из цијеле Херцеговине показали несвакидашње јунаштво и одбранили народ и територију од удружених снага Хрватског вијећа одбране и Армије БиХ.
За величанствену побједу над вишеструко бројнијим непријатељем Невесињска бригада је прва у Републици Српској одликована Орденом Немањића.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике