Фото: Водостај ријеке Саве прешао критични ниво
БAЊA ЛУКA - У Бијељини је јуче уведена редовна одбрана од поплава, док је стање на већини осталих подручја угроженим поплавама у Српској знатно боље него претходних дана, због престанка падавина.
- У Бијељини је уведена редовна одбрана од поплава, јер је Сава на мјерној станици код Раче достигла ниво од 654 центиметра, а критична тачка када се уводе редовне мјере одбране од поплаве износи 650 центиметара - рекао је шеф Одсјека цивилне заштите општине Бијељина Драго Ристић.
Додао је да је ниво Дрине у опадању, као и водотоци Јања, Лукавац и Гњица који су се били излили.
У Републичкој управи цивилне заштите су потврдили да само ријека Сава и даље расте, док је на осталим водотоцима забиљежен пад. Начелник Одјељења за обуку, међународну сарадњу и информисање у Републичкој управи Драган Штарк рекао је да се вода повукла са поплављених површина у општинама Србац, Приједор и Нови Град.
- Ријека Сава у селу Сијековац, у општини Брод, у којој је уведено стање редовне одбране од поплава, у недјељу увече је онемогућила прилаз у двије куће из којих су евакуисане двије старице - рекао је Штарк.
Начелник Штаба цивилне заштите у Градишци Душан Малешевић рекао је да је водостај Саве у Градишци јуче износио 713 центиметара, а да је 730 центиметара стање када се уводи ванредно стање због поплава.
- Градишка није угрожена и стање је нормално, а Сава тренутно стагнира - рекао је Малешевић.
Проток воде на Хидроелектрани Мали Зворник, који је јуче износио 944 кубна метра у секунди, не представља опасност од поплава низводно од Зворника, потврђено је јуче у општинској Цивилној заштити. У Цивилној заштити Срни је речено да опасност од изливања Дрине из корита настаје тек када проток на Хидроелектрани Мали Зворник буде нарастао на 1.800 кубних метара воде у секунди и више.
Према прогнозама метеоролога, у РС се данас могу очекивати интензивније падавине у јужним и југозападним подручјима, док би у осталим дијеловима требале бити израженије крајем дана. У јутарњим часовима могућ је снијег, који ће прећи у сусњежицу и кишу, која се може ледити при тлу, а температуре би идућих дана могле прелазити и десет степени Целзијуса. Интензивније падавине очекују се и у сриједу и четвртак. Ново захлађење и пад температуре се очекује око 9. јануара када ће температуре бити испод нуле, а може се очекивати снијег. В. К.
Око 30 домаћинстава у брчанским мјестима Доњи Вукшић и Дренова већ други дан је одсјечено од остатка насеља, након што се рјечица Ломница излила из корита, рекао је јуче шеф Одјељења за пољопривреду, водопривреду и шумарство Брчко дистрикта Пејо Мендеш.
- Разматрали смо могућност евакуације, али већина њих је већ иселила старце и дјецу. Међутим, они не желе да напусте своје домове, јер имају стоку и другу имовину - рекао је Мендеш.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.