Фото: Вода стигла до кућа
Градишка - Мјештани села Орахова код Градишке страхују од поплава јер је ријека Сава потопила њиве и стигла им пред куће, а вода је ушла и у неколико викендица.
Ништа боља ситуација није ни у источној Херцеговини, гдје је поплављено неколико локалних путева, па су мјештани данима одсјечени од града, а воду избацују из подрума.
Мјештани села Орахова данас нису крили забринутост истичући да је пред њима бесана ноћ.
- Тренутно је вода дошла до пута, а потопљене су оближње њиве и викендице. Чули смо да се вечерас може очекивати нови водени талас. С обзиром на то да је и ријека Уна у порасту, можемо се само надати да нам вода неће поплавити куће - рекла је Амела Хусић из села Орахова.
Начелник Штаба цивилне заштите у Градишци Душан Малешевић каже да је водостај Саве у порасту и износи 546 центиметара.
- Тренутно нема опасности од поплава у граду јер се одбрана од поплава уводи када водостај достигне 730 центиметара. Ријека Сава је у Јасеновцу порасла за око 217 центиметара и ту се примјењују редовне мјере одбране од поплава, док остала подручја обилазимо - рекао је Малешевић.
Мјештани села Веља Гора и Увјећа у Петровом пољу и Орашје у Поповом пољу данас су већ осми дан били одсјечени од Требиња, јер су путеви и под водом, док је у приградском насељу Рупе вода поплавила неколико подрума.
- Ниво воде у Петровом пољу данас је порастао за 20 центиметара, а становништво до града може доћи заобилазним стазама пјешачећи километрима - потврдио је начелник општинског штаба Цивилне заштите Мирко Ћурић и додао да је под водом и пут Струјићи - Орашје у Поповом пољу па мјештани користе пут преко Чаваша у ФБиХ.
Ћурић наводи да су припадници ЦЗ даноноћно на терену и да прате ситуацију ако би било потребе за хитном интервенцијом.
Велике количине кише које су посљедњих дана пале у Херцеговини проузроковале су клизиште у дужини од двадесетак метара на локалном путу за село Дабрицу.
Подземне воде повукле су за собом дио асфалтног пута и проузроковале велико оштећење. Ангажовањем механизације општина Берковићи проширила је пут и омогућила кретање возилима.
Послије вишедневних падавина у Херцеговини стари дио Мостара је поплављен, јавиле су агенције. Повећан је водостај готово свих ријека и њихових притока. У Мостару је забиљежен велики водостај Неретве, али и Радобоље.
Стари град је под водом, а мјештани кажу да овакве поплаве не памте.
- Оволику количину воде, када Стари град плива, нисам видио. Ово је први пут да се овакво нешто догађа - рекао је један од мјештана.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике