
БАЊАЛУКА - Влада Републике Српске донијела је данас одлуку о проглашењу Панчићеве оморике врстом од републичког значаја ради уживања посебног статуса и начина управљања.
План управљања врстом од републичког значаја доноси Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију, на приједлог Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа.
Стручну основу за проглашење Панчићеве оморике врстом од републичког значаја израдио је Републички завод у сарадњи са Шумарским факултетом Универзитета у Бањалуци, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.
Стручном основом дефинисани су разлози за проглашење Панчићеве оморике врстом од републичког значаја.
Природни ареал распрострањења Панчићеве оморике је у источном дијелу Републике Српске, чије постојање је регистровано на 26 налазишта распоређених на територији општина Милићи, Сребреница, Хан Пијесак, Рогатица, Вишеград, Чајниче и Фоча.
Панчићева оморика је ендем Балканског полуострва и терцијарни реликт. Врста је "живи фосил" чија је еволутивна старост процијењена на 20.000.000 година.
Открио ју је прије 150 година (1875. године) српски ботаничар Јосиф Панчић и фитопалеонтолошки представља једну од најстаријих дрвенастих врста Европе, која је најкасније описана врста четинара у Европи.
Панчићева оморика је терцијарни реликт и ендемска врста четинара из породице борова, рода смрче, а природно расте на ограниченом подручју, углавном на кречњачким, рјеђе на серпентинским супстратима, гдје стабла достижу вриједност прсног пречника до 50 центиметара, висину до 40 метара и старост више од 200 година.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.