Влада РС наставља да помаже повратницима и СПЦ

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Влада РС наставља да помаже повратницима и СПЦ

МОСТAР - Влада Републике Српске наставиће да помаже Србима и Српској православној цркви на подручју Мостара, и у вези са питањем обнове вјерских објеката и повратка.

Обећао је то премијер РС Aлександар Џомбић који се у понедјељак у поподневним часовима у Мостару састао са владиком захумско-херцеговачким и приморским Григоријем.

На састанку је било ријечи о повратка у долину Неретве, гдје се велики број Срба жели вратити али нема обновљене домове. Џомбић је истакао да је РС и ове године у јединствени Фонд за повратак БиХ уплатила значајна средства те да ће бити довољно средстава и за повратак Срба у Мостар и околину, јавиле су агенције.

Џомбић је са владиком Григоријем разговарао о и стању објеката Српске православне цркве - Саборне цркве, Конака, Владичанског двора и школе, те истакао да ће Влада РС дати све од себе да ти објекти буду обновљени.

Џомбић је подсјетио да Влада РС испуњава обећања када је у питању обнова Саборне цркве Свете тројице у Мостару.

- Влада РС је од обећана два милиона марака за обнову Саборне цркве у Мостару већ уплатила 60 одсто средстава, а како буде одмицала динамика радова, ми ћемо уплаћивати и остатак - истакао је Џомбић и додао да Влада Федерације БиХ није уплатила обећана средстава за обнову Саборне цркве. због чега ће с федералним колегама разговарати о тој теми како би обнова цркве могла напредовати.

Џомбић и владика Григорије разговарали су и о отварању представништва Владе РС у Мостару.

Владика Григорије

Владика Григорије рекао је да ће посјета премијера РС бити подстрек, како српском народу, тако и Цркви која је у Мостару присутна у пуном капацитету. Оцијенио је да је Џомбић човјек који жели помоћи не само развоју РС него и цијеле земље.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.