
БАЊАЛУКА - Упркос бројним упозорењима дерматолога и све чешћим едукацијама у вези са штетношћу излагања УВ зрацима и томе какве промјене оно може изазвати на кожи, број особа које одлазе у соларијум ради тамњења је све већи.
Подаци клиничких прегледа спроведених у оквиру "Еуромеланома" програма, који је у посљедње двије деценије обухватио готово 130.000 особа у више од 30 европских земаља, указују на то да данас соларијум користи 12 одсто испитаника, док је тај број прије десет година износио осам одсто.
Потврдила је ово за "Глас Српске" предсједница Удружења доктора за кожне и полне болести Јелена Петковић Дабић, која је такође учесница овог програма, наводећи да је тај податак поражавајући.
- Умјесто да идемо ка тренду смањења, ми, нажалост, имамо пораст броја особа које користе соларијум у односу на претходну деценију. Бројне клиничке студије утврдиле су штетност УВ зрачења, поготово УВА зрака који директно продиру у слојеве коже и мијењају ДНК ћелија коже у смјеру активирања протоонкогена, који касније временом могу довести до појаве карцинома коже - појаснила је Петковић Дабић.
Према њеним ријечима, кожа памти све наше опекотине, од првог излагања сунцу у дјетињству до старости, када се обично појављују меланоми.
- Међутим, сада биљежимо појаве меланома код младих особа, дјевојака од 18 година. На то утиче више фактора, али је право питање шта је уопште мотив младима да имају таман тен. Да ли је то зато што сматрају да тако изгледају љепше или зато што то њихово окружење сматра, првенствено се о томе мора разговарати - казала је Петковић Дабић.
Како је казала, не постоји интензивно тамњење, ни у соларијумима ни на дневном свјетлу, јер свако такво излагање доводи до промјена на површинском слоју коже, а на крају и у дубљим слојевима коже, који онда доводе до настанка карцинома.
- Данас је доступнија дијагностика и људи чешће посјећују дерматологе, за разлику од прије десет година, па имамо могућност да у почетку откријемо меланом, што је од великог значаја. Када меланом није дао удаљене метастазе или се проширио у дубље дијелове тијела, он се након хируршког одстрањивања сматра потпуно излијеченим - навела је она.
Истакла је важност јављања дерматологу чим се примијети промјена на кожи како би се могла одстранити док је још у раној фази.
Из Инспектората Републике Српске за "Глас" су саопштили да здравствени инспектори редовно контролишу објекте у којима се пружају услуге његе и уљепшавања лица и тијела, а у оквиру којих се пружају и услуге соларијума. Наводе да се више пажње овим контролама посвећује љети, када се чешће користе те услуге.
- Инспектори контролишу запослено особље, санитарне и хигијенске услове просторија, одржавање прибора и опреме који се употребљавају и који непосредно долазе у додир са кожом, а када је ријеч о соларијуму, провјеравају и редовност контроле техничке исправности - истакли су у Инспекторату.
Козметички салони који пружају услугу соларијума, према њиховим ријечима, дужни су да у складу са законом врше редовно испитивање техничке исправности овог апарата путем овлашћене куће.
Како су навели, најчешћи утврђени пропусти у овим објектима односе се на нередовне санитарне прегледе запослених, додатно похађање едукације о хигијени, неажурно вођење евиденција, те нередовно испитивање уређаја у прописаним роковима.
- Законом је лицима млађим од 18 година забрањено излагање вјештачким изворима ултраљубичастог зрачења у козметичке сврхе - истакли су у Инспекторату.
У једном козметичком салону у Бијељини који пружа и услуге соларијума истакли су да је тренутно сезона тамног тена у пуном јеку.
- Највише клијената имамо од априла до септембра, а у мају је крцато зато што креће сезона матура, прослава и краће одјеће - саопштили су они и додали да им долазе и мушкарци и жене.
С обзиром на вишегодишњу забрану коришћења соларијума за малољетна лица, из овог салона наводе да на пулту имају ознаку забране за особе млађе од 18 година, те да их и не примају. Контролисање апарата и дезинфекцију, додају, раде редовно.
БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ
Мај је мјесец борбе против меланома, а у оквиру кампање "Еуромеланома 2025" ових дана у Бањалуци у току су бесплатни прегледи коже на неколико локација попут Трга Крајине, Универзитетског клиничког центра, те основних школа.
- Ове године кампања је посвећена искључиво дјеци, адолесцентима и причаћемо им о штетном утицају УВ зрачења и важности заштите. Нисмо сигурни колико су родитељи и дјеца уопште освијешћени о овом питању, стога смо се и окренули баш њима - казала је Јелена Петковић Дабић.
Поред Бањалуке, бесплатни прегледи коже биће организовани и у другим локалним заједницама.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.