Фото: Умјесто у школи знање стичу на инструкцијама
БAЊAЛУКA - Математика, физика или страни језици, предмети су због којих све већи број ученика у Српској мора да иде на инструкције, што родитељима ствара додатне трошкове, јер приватни час кошта од осам до 15 марака.
С обзиром на то да се ближи крај првог полугодишта, огласи су препуни понуда наставника и професора математике и физике, који за инструкције у трајању једног школског часа наплаћују од десет до 15 марака, док двочасовне вјежбе коштају око 25 марака.
Ученици који су слабо савладали стране језике за инструкције из енглеског или њемачког језика по часу морају да издвоје од осам до десет марака.
- Много је ђака који долазе на инструкције, јер, како кажу, не успију да науче и разумију градиво на настави, због чега имају слабе оцјене - казао је један од професора енглеског језика.
Директор Републичког педагошког завода РС Мирко Бањац рекао је да број ученика којима су потребне инструкције достиже забрињавајући ниво.
- Наставници немају времена да сваком ученику посвете довољно пажње или објасне понаособ неку лекцију, јер имају превише ученика. У одјељењима не би смјело да буде више од 24 ђака, али то код нас није случај - истакао је Бањац.
Према његовим ријечима, неријетко се дешава да наставници злоупотребљавају свој положај, јер ђаке са лошим знањем и оцјенама шаљу својим пријатељима на инструкције.
- Дешава се чак да наставници у истој школи шаљу ђаке својим колегама, којима морају да плаћају за инструкције и то је постала "јавна тајна" о којој се ћути - истакао је Бањац и додао да управе школа треба хитно да реагују на овакве случајеве.
Према његовим ријечима, школе су законски обавезне да саме организују допунску наставу, како би помогле ђацима око градива.
- Aко нам све више дјеце у школама тражи ваннаставну помоћ, онда је то сигнал за узбуну. То доказује да нам настава из тих предмета није добра и не задовољава потребе ученика - истакао је Бањац.
Директор бањалучке Гимназије Зоран Пејашиновић рекао је да ђаци неријетко у средњу школу долазе са лошим предзнањем из основне школе, због чега имају проблема са градивом.
- Често се дешава да ђаци дођу у Гимназију са слабим знањем из математике или енглеског језика, па морају да узимају инструкције како би били успјешнији - истакао је Пејашиновић.
На основу анализа појединих невладиних организација, у Србији и земљама у региону скоро сваки четврти ученик иде на инструкције из појединих предмета, јер није успио да савлада градиво на настави.
Према подацима Завода за статистику Србије, око 240.000 ученика у тој земљи узима додатне приватне часове, док се у Хрватској процјењује да се на инструкције годишње троши скоро два милиона марака.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.