Фото: Укупан обим размјене 2,24 милијарде долара
Бањалука - Република Српска је у првом полугодишту остварила укупан обим спољнотрговинске размјене са иностранством од 2,24 милијарди долара, а покривеност увоза извозом била је 59 одсто, подаци су Републичког завода за статистику.
У посматраном периоду извоз је износио 832,63 милиона долара, а увоз 1,41 милијарду долара.
Извоз је у првом полугодишту повећан за 6,4 одсто, док је увоз смањен за 0,7 одсто у односу на исти период прошле године.
Највећа вриједност извоза од 159,08 милиона долара остварена је код минералних горива и мазива, те 155,88 милиона долара код сирових материја.
Минерална горива и мазива била су најзаступљенија и код увоза, којих је за прво полугодиште у Српску увезено у вриједности од 383,68 милиона долара.
Република Српска је у првом полугодишту највише увозила из Русије. Увезена је роба у вриједности од 355,09 милиона долара, а из Србије у вриједности од 234 милиона долара.
Највише се извозило на тржиште Италије, у вриједности од 129,78 милиона долара, док је вриједност робе извезене у Србију износила 119,75 милиона долара.
Према економским групацијама земаља, Српска је у првом полугодишту у земље ЕУ остварила извоз од 487,92 милиона долара, док је вриједности увоза била 528,16 милиона долара.
У пословању са земљама Цефта остварен је извоз од 286,2 милиона долара, а увоз од 316,34 милиона долара.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике