Фото: У недјељу парастос жртвама усташког покоља у Дракулићу
Бањалука - Служењем литургије и парастосом у бањалучком насељу Дракулић у недјељу, 2. фебруара, биће обиљежене 72 године од усташког покоља над српским становништвом у селима Дракулић, Мотике, Шарговац и у руднику Раковац.
У Српској православној црквеној општини Дракулић речено је да у 9.00 часова почиње служење литургије и парастоса у Спомен-цркви у Дракулићу, а у 12.00 часова код Спомен-костурнице биће положени вијенци.
Усташе су у раним јутарњим часовима 7. фебруара 1942. године извршиле покољ над српским становништвом у бањалучким селима Дракулић, Мотике, Шарговац и руднику Раковац, а, према до сада прикупљеним званичним подацима, убијено је најмање 2.300 људи, међу којима и 551 дијете.
У овом злочину усташе су, под командом Анте Павелића, из такозваног "Тјелесног здруга", уз помоћ бањалучких усташа, убијале Србе без иједног испаљеног метка - сјекирама, ножевима крамповима и "србомлатом".
У документима, чак и оним из усташких извора тадашње Независне Државе Хрватске, наведено је да је злочин у овим бањалучким насељима био највећи покољ учињен у само једном дану.
Први споменик жртвама овог покоља подигнут је 1965. године, а од 1991. године сваке прве недјеље прије годишњице страдања служи се парастос у насељу Дракулић.
Градска управа Бањалуке обезбиједила је бесплатан превоз из центра града до Дракулића, полазак аутобуса предвиђен је из Видовданске улице са старе аутобуске станице у 11.00 часова.
Такође, у 11.00 часова, обезбијеђен је један аутобус за превоз од цркве у Дракулићу до Спомен-костурнице.
Парастосу у Дракулићу присуствоваће и делегација града Бањалука./
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.