У Бијељини дата хиљадита доза вакцине

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У Бијељини дата хиљадита доза вакцине

БИЈЕЉИНА - У Дому здравља у Бијељини је данас дата хиљадита доза вакцине Спутњик В, вакцина има довољно, а нема редова јер је систем вакцинације веома добро организован, изјавила је данас директор Дома здравља Данијела Ђукин.

Она је рекла новинарима да је ова здравствена установа почела вакцинацију против Ковида-19 мало раније од осталих, односно 11. марта, када је стигло првих 500 доза вакцина „спутњик V“.

- Све у центру за вакцинацију је уређено, редови нису дозвољени, нема их - рекла је Ђукинова.

Она је истакла да особа која жели да се вакцинише треба да позове број телефона 055/415-150, након чега добија тачан термин када треба доћи у вакцинални центар.

Ово лице потом пролази дезинфекцију, у чекаоници испуњава анкетни листић, те иде у ординацију љекара специјалисте, ургентне или породичне медицине, гдје се врши комплетан преглед, а најбитнија је анамнеза.

Ђукинова је навела да тек када љекар одлучи да пацијент може да се вакцинише он на одређеном пункту добија вакцину, а послије тога иде у салу и сједи 10 до 30 минута да би се видјело да ли има било каквих нус појава послије вакцинације.

- Пацијент потом добија картон/картицу на којој је написана тачна доза и серија прве компоненте и тачно за 21 дан долази на ревакцинацију - рекла је Ђукинова.

Она је додала да се вакцинација обавља на сваких 10 до 15 минута, а вакцинални центар се налази у некадашњем центру за базичну рехабилитацију површине 350 метара квадратних.

-Вакцина има довољно и потребе за страхом нема. Телефон за вакцинацију је 'усијан' и потражња је велика - рекла је Ђукинова и замолила грађане Семберије и Мајевице да буду стрпљиви.

Она је навела да Дом здравља има 15 вакциналних тимова, а један тим чине љекар специјалиста и три техничара који су обучени за вакцинацију.

- Ми смо „десетковали“  тимове породичне медицине, а људи и даље оболијевају и долазе свом љекару. Имамо и четири тима у три ковид амбуланте који раде 24 часа. Стога молим грађане за мало стрпљења - рекла је директор Дома здравља.

Она је додала да на стању има још 1.000 вакцина и захвалила Центру за трансфузију који је обезбиједио фрижидере који могу да складиште руску вакцину на температури од минус 22 до минус 18.

- Наручили смо још 1.000 доза које очекујемо до краја недјеље. Вакцина има, вакцина ће бити, а ми имамо спискове попуњене до половине априла - рекла је она.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.