Свуда пођи, кући дођи

Д. БУЛИЋ
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Свуда пођи, кући дођи

ПРИЈЕДОР - Само ријеткима полази за руком да обиљеже шест деценија од завршетка средње школе. Ту срећу имало је петнаестак бивших гимназијалаца, који су се у прошлу суботу нашли испред приједорске Гимназије "Свети Сава". Дошли су да, у поодмаклим годинама, одрже још један школски час и да се присјете дивних школских дана.

Иако су то биле године по завршетку дугог и тешког рата, ми их носимо у лијепом сјећању - казали су готово у глас бивши гимназијалци. Међу њима био је и пензионисани капетан војног брода Вукашин Недић. Он је рекао да се овом приликом у Приједору окупило неколико бивших ученика, који обиљежавају 60 година од мале и 55 година од велике матуре.

- Те 1945. године у два одјељења приједорске Гимназије уписано је чак 120 ученика. Био је то период у коме је напросто недостајало кадра, а посебно у области просвјете, па су многи већ након трећег разреда Гимназије морали да се опредијеле за будуће занимање - подсјетио је Вукашин и навео да ни овога пута не може, а да се не сјети ријечи Бранка Радичевића да је од колијевке па до гроба најљепше ђачко доба.

Њему је припала част да одржи школски час у једној од учионица приједорске Гимназије, која је прије двије године обиљежила 85 година од постојања. Мала и кратка прозивка била је увод у још једно лијепо и незаборавно дружење најстаријих приједорских гимназијалаца.

Почетком педесетих година прошлог вијека матурант приједорске Гимназије била је Љиљана Николић, звана Лула која ће касније, игром судбине пуних 32 године предавати њемачки језик баш у школи у којој је била ученик.

- Студирала сам њемачки у Сарајеву и онда сам се вратила у свој Приједор и почела да радим у Гимназији - са осмијехом се присјећа професорка Лула и додаје да је прије 16 година отишла у Београд, у коме и данас живи.

Бивше гимназијалце је поздравила директор приједорске Гимназије Фатима Карарић, која је истакла да се од тада па до данас ова школа није много промијенила.

- Настојимо наставу осавременити и наравно ученике припремити за даље школовање - рекла је Карарићева и подсјетила да Гимназија тренутно има 450 ученика.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.