Студенти мијењају наставнике

Данијела Бајић
Студенти мијењају наставнике

БАЊАЛУКА - Школе широм Српске све теже проналазе наставнике појединих предмета, нарочито математике и физике, због чега неријетко пријеко потребан кадар траже и међу студентима, који у учионицама преносе знање ђацима.

Једна од образовних установа која је суочена са овим проблемом јесте и бањалучка Основна школа "Бранко Ћопић", гдје часове математике и физике ђацима тренутно држе апсолвенти.

Директорица ове школе Бранка Шпирић истакла је за "Глас Српске" да дефицит појединих наставничких занимања постаје све већи проблем, највише због одласка младих кадрова у иностранство.

- Тренутно имамо два студента који ђацима држе часове из математике и физике. С обзиром на то да је ријеч о неверификованим радницима, све оцјене које су они уписали, мора потврдити одјељенско, односно наставничко вијеће, уколико школа нема верификованог професора за тај предмет - казала је Шпирићева.

Додала је да студенти који су ангажовани у школама имају подршку педагога и психолога, као и саме управе.

- У потрази за кадром школа прво расписује конкурс и обраћа се Заводу за запошљавање РС. Кадар, попут студената, се ангажује прво на период од 60 дана. Уколико се не пронађе трајно рјешење радни однос се продужава на период одређен законом - објаснила је Шпирићева.

За наставником физике већ двије године трага и Основна школа "Вук Караџић" у Језеру, која није успјела да нађе ни апсолвента који би ђацима предавао физику, због чега им лекције из овог предмета предаје наставница математике.

Директорица ове школе Миланка Васиљевић каже да је наставник физике у овој образовној установи у пензију отишао прије двије године, од када никако да нађу адекватну замјену за њега. Објавили су, каже, у те двије године огласа и огласа на које им се нико није јавио.

- У међувремену, како ђаци не би трпјели, те часове држи наставница математике. Обраћали смо се Заводу за запошљавање, као и Природно-математичком факултету у Бањалуци, али нисмо нашли студента физике који би био заинтересован да држи часове у нашој школи, поготово јер је у питању свега неколико часова седмично - истакла је Васиљевићева и додала да је у једној од оближњих школа физику предавао дипломирани инжењер геодезије.

Да је овај кадар и те како тражен свједоче и подаци Републичког завода за запошљавање, према којима на бироу има свега пет професора математике-информатике. По један је евидентиран у филијалама у Зворнику и Добоју те три у Источном Сарајеву.

Када је ријеч о професорима физике, према подацима Завода за запошљавање, у цијелој Српској евидентирана су три на бироу.

Декан ПМФ-а у Бањалуци Радослав Декић потврдио је да им се школе често обраћају за помоћ. Он каже да по свему судећи млади већ неколико година не желе да раде у просвјети па је наставника све теже наћи.

Ове године, према његовим ријечима, смјер за професора математике-информатике уписало је више од 30 студената, који ће по завршетку, поред школа, моћи да раде у више професија. 

- Међутим, на Студијском програму физика на свим годинама тренутно је активних десетак студената - казао је Декић.

И апотекари у учионицама

Са дефицитом професора бори се, каже предсједница Актива директора средњих школа регије Приједор Дражена Мршић, и средње стручно образовање.

- Када је ријеч о стручним предметима имамо проблем са недостатком наставног кадра из машинске и електроструке, као и фармације. У таквим ситуацијама школе ангажују, примјера ради, апотекаре који потписују уговор о дјелу, јер су они већ у радном односу - истакла је Мршићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана