Фото: Струју најчешће краду искључени дужници
Бањалука - Од почетка године на подручју града откривена су 22 случаја крађе струје, а највећи број случајева неовлашћене потрошње односио се на самовољно прикључење оних чија су домаћинства или локали претходно искључени због неплаћања рачуна за утрошену електричну енергију, потврдили су у "Електрокрајини".
У структури незаконитих потрошача налазе се домаћинства, угоститељски објекти, пекаре, пилане и разна друга предузећа.
- Против неовлашћене потрошње боримо се појачаном контролом, као и измјештањем бројила из мјеста потрошње уз увођење даљинског очитавања електричне енергије. У 2016. години открили смо чак 375 случајева крађе струје, на основу чега је поднесено 99 кривичних пријава - рекао је портпарол "Електрокрајине" Предраг Клинцов.
Додао је да у оваквим случајевима траже и асистенцију полиције.
- Неовлашћена потрошња електричне енергије законом се третира као кривично дјело које се санкционише новчаном казном или затвором. За физичка лица предвиђена је минимална новчана казна од 1.000 КМ или казна затвора до једне године. За правна лица минимална казна од 10.000 КМ или казна затвора до једне године - казао је Клинцов.
Клинцов објашњава да грађани струју најчешће краду преспајањем фазе на бројилу са трофазног на једнофазно очитавање, али и измјеном тарифе на мјерном апарату.
- Често скидају или оштећују пломбу, што је кажњиво, али и указује на крађу - истиче Клинцов.
Додао је да су приликом контроле бројила ови начини крађе електричне енергије тешко уочљиви, због чега им неодговорни власници приватних кућа често прибјегавају.
- Поред ових обмана, лица често без дозволе прикључују струју директно са стубова на штендер куће, али и постављају магнете на сат како би успорили или у потпуности обуставили очитавање - рекао је Клинцов.
Предузеће "Електрокрајина" у претходној години остварило је повећање прихода, а у посљедњих десетак година послују позитивно.
Како истичу у "Електрокрајини", током јануара ове године забиљежена је највећа мјесечна потрошња електричне енергије у послијератном периоду.
- Она је износила 228,9 гигават-часова, што је за 16 одсто већа потрошња у односу на јануар 2016. године - навели су у "Електрокрајини".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике