
СРБАЦ - Пензионерка из Српца Вида Сувајац пронашла је начин како да прекрати дане израђујући плетене корпице од новинског папира за којима влада велико интересовање широм Републике Српске и дијаспоре.
Једна је од ријетких на нашим просторима која се бави овим необичним занатом, а све с циљем да старе обичаје, попут плетења и хеклања, сачува од заборава.
- Када сам окончала радни вијек, било ми је досадно код куће па сам тражила начин како да испуним слободно вријеме. На интернету сам пронашла упутство о изради корпица од новина, што ми је изгледало занимљиво и одлучила сам да покушам. На почетку ми ништа није полазило за руком. Све што сам направила, бацила сам, док се након пет до шест мјесеци коначно нисам испраксала и ево, радим их већ пуних десет година - каже Вида.
Овај посао је, како каже, веома захтјеван, јер јој често треба и до три дана да заврши једну корпицу, а пошто има и других кућних обавеза, најчешће одвоји вријеме пред спавање, јер је то опушта.
- Новине прво исјечем на одговарајућу дебљину, а затим правим штапиће које плетем у корпице. Првог дана мотам штапиће и за то користим иглу за приглавке, а за једну корпицу ми треба око 200 штапића које израдим за два сата. Сутрадан их фарбам водоотпорним акрилним бојама и остављам да се суше, чиме се постиже дуготрајност, а тек трећи дан плетем и лакирам. Успјела сам пронаћи начин да их пластифицирам у комбинацији са љепилом и најлоном, па буду још чвршће, а раније су се често ломиле. Предност ових корпица је што су лаке за одржавање и довољно их је само обрисати влажном крпом - каже Вида.
За израду једне корпице треба јој више од 200 листова или минимално пет до шест примјерака дневних новина. Преко пријатеља повремено добије квалитетни стари рекламни материјал из Аустрије, а овдје се најчешће снабдијева у штампарији "Гласа Српске" у Маховљанима.
- У штампарији откупим вишак бијелог папира који им преостане након штампања, и који је предиван, а чувам га само за лијепе ствари. Када употребљавам дневне новине и тада најчешће користим "Глас Српске" који иначе читам - истиче Вида.
Потражња за њеним радовима је велика, а дешава се да не може стићи испунити све наруџбе. Често јој траже да направи двије идентичне корпице, али колико год покушавала, никада не успијевају идентично, тако да је свака од њих прави уникат.
- Најчешће се траже корпице за дјечије играчке, а пензионери највише воле оне са поклопцем како би у њима држали лијекове, јер су чврсте и сигурне. Долазе људи са свих страна, било их је чак и из Аустралије. Тражили су ми у Кући Лијевча и Поткозарја у Градишци да им на свака три до четири дана испоручим по десетак корпица, али то је за мене велика обавеза, једва да успијем толико направити седмично. Зарада од овог посла није велика, јер су боје изузетно скупе, тако да је ово за мене искључиво хоби – рекла је Вида и додала да поред корпица, повремено израђује и кутије, ормариће, женске торбице и сталке за цвијеће и кишобране.
Присјећа се да је још као дијете вољела хеклати, прести и шити и тешко јој пада што млади не показују вољу да наставе традицију. То је био и један од њених мотива да се учлани у Удружење жена Србац у којем се својски труде да сачувају тековине предака.
- Све што радимо усмјерено је ка томе да наши обичаји не падну у заборав. Али иде тешко, јер данас многи желе само да на брзину узму лаке паре. Вољела бих да некоме пренесем ова знања, али једноставно нема заинтересованих - каже Вида.
МЕЛЕМ И САПУНИ
Поред корпица, повремено израђује и мелем од невена који је ефикасан за опекотине, отворене ране и лијечење хемороида, као и сапуне у чијој је основи свињска маст, а примјесе су разно љековито биље.
- Моји сапуни са активним угљем, лавандом, невеном и кафом одговарају свим типовима коже, а прави их и снаха Слађана, која израђује још и мирисне свијеће од сојиног воска и разне креме. Слале смо производе на анализу и показало се да посједују потребан квалитет за широку употребу, а најважније од свега је да је све рађено по старој рецептури – истакла је Вида.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.