Фото: Агенције
БАЊАЛУКА - "Поште Српске" обуставиле су пријем пошиљки за Сједињене Америчке Државе због нових царинских правила ове земље која ступају на снагу сљедеће седмице.
Како су саопштили, пошиљке брзе поште у међународном саобраћају (ДХЛ пошиљке) ће се и даље примати.
Наводе да је ова одлука посљедица промјене царинских и тарифних правила која ступају на снагу 29. августа, а којима се укида досадашњи „де минимис“ праг за увоз поштанских пошиљака чији је садржај роба, пише Капитал.
- До сада је овај праг омогућавао да пошиљке мање вриједности, до 800 америчких долара, пролазе поједностављени царински преглед и не подлијежу наплати царинских дажбина. Сада се царина и друге дажбине морају обрачунати и платити за сву робу, без обзира на вриједност, прије него што пошиљка стигне у САД, односно плаћа је пошиљалац унапријед, што значајно мијења поступак пријема у земљи поријекла - саопштено је из „Пошта Српске“.
Додају да детаљни процеси везано за начин наплате царина нису јасно дефинисани, па су поштански оператери широм Европе и свијета доведени у позицију да привремено обуставе пријем пошиљака за САД.
- О свим будућим промјенама везано за пријем пошиљака за САД, благовремено ћемо обавијестити наше кориснике - закључује се у саопштењу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.