Слаб одзив за вакцину која живот значи

Данијела Бајић
Слаб одзив за вакцину која живот значи

БАЊАЛУКА - Вакцину против хуманог папилома вируса (ХПВ) за нешто више од годину и по у Српској примило је 2.728 дјевојчица и дјечака, што је, према ријечима љекара, веома низак обухват, посебно за земљу у којој годишње буде откривено око 200 нових случајева карцинома грлића материце.

Првом дозом вакцине против ХПВ-а, од краја марта прошле до децембра ове године, показују подаци Института за јавно здравство Републике Српске, вакцинисано је 1.965 дјевојчица и 763 дјечака узраста од 11 до 15 година, за које је имунизација бесплатна. Другу дозу примило је 1.618 дјеце.

Када је ријеч о комерцијалној вакцини, која кошта 210 марака, прву дозу примило је 470 женских и 49 мушких особа.

- Најстарија особа је имала 65, а најмлађа десет година. Вакцинација против ХПВ-а те скрининг и лијечење преканцерозних лезија представљају двије компоненте стратегије за превенцију карцинома грлића материце - истакли су у Институту.

Додали су да су вакцине против ХПВ-а безбједне и ефикасне, о чему свједоче бројне студије и подаци из земаља које су раније започеле са вакцинацијом против ХПВ-а и значајно утицале на смањено оболијевање од карцинома грлића материце.

- Инфекција ХПВ-ом је најчешћа полно преносива инфекција. Око 80 одсто мушкараца и жена се инфицира у неком тренутку свог живота, а инфекција је најчешћа међу сексуално активним мушкарцима и женама до 25 година, међутим присутна је и у старијим добним групама - наводе у Институту.

Координаторка за ХПВ имунизацију у Дому здравља Бањалука Радмила Стевандић Беговић казала је за "Глас Српске" да ова вакцина штити од малигних болести, не само од карцинома грлића материце, који је по учесталости доста велики, већ и од других, сличних болести о којима се много мање прича.

- Опасност не лежи само у чињеници да има много обољелих жена, него и у аспекту да, ако се неке ствари драстично не промијене, глобална оптерећеност карциномом грлића материце ће до 2040. године у односу на 2020. порасти за 47 одсто - казала је  Стевандић Беговић.

Према њеним ријечима, у свијету је дато више од 500 милиона доза, а да при томе није забиљежен ниједан тежи нежељени ефекат.

- Од краја марта прошле до децембра ове године на подручју Бањалуке прву дозу је примило 1.461 дијете. Обухват вакцинисаних на нивоу Српске је мањи од десет процената, а потребно је 90 одсто - објаснила је Стевандић Беговић.

Колико је важна брига о здрављу недавно је својим примјером показала и специјалиста гинекологије и опстетриције Ивес Шиндрак, која је заврнула рукав и примила вакцину. Она каже да је тешко објаснити родитељима малољетника да би требало да вакцинишу дијете против полно преносиве болести, јер из њиховог угла то дјелује далеко.

- У току је ера антиваксера, неки страх и негодовање о питању вакцина је све вријеме присутан. Међутим, нико не измишља вакцину тек тако. Број људи који су дошли у контакт са ХПВ вирусом рапидно расте - казала је Шиндрак и додала да је чињеница да дјеца врло рано ступају у полне односе и то са неких 15 година, због чега би било идеално да се што раније вакцинишу.

Радионица

Како би подигли свијест младих, али и њихових родитеља о значају ХПВ вакцине, данас (субота) у Бањалуци се одржава још једна у низу интерактивно едукативна радионица, која ће окупити више од 60 љекара.

Према подацима Свјетске здравствене организације, БиХ има једну од највиших стопа оболијевања од рака грлића материце у Европи, односно 14,2 жене на 100.000 становника.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана