Фото: Санирано 13 жаришта антракса
СОКОЛAЦ - Надлежна ветеринарска инспекција у сарадњи са ветеринарском службом на подручју општине Соколац санирала је 12 жаришта антракса (црни пришт) и једно жариште на ивичном подручју општине Пале, потврђено је јуче у Републичком инспекторату.
Санирање жаришта ове болести подразумијева безбједно чување и нешкодљиво уништавање лешева угинулих животиња (спаљивање и закопавање), пооштрену дезинфекцију свих мјеста на којима су угинуле обољеле или на болест сумњиве животиње, као и дезинфекцију прибора и оруђа који су долазили у контакт са тим животињама.
У наведених 13 жаришта обољело је укупно 15 животиња (говеда) и двије особе које су хоспитализоване, а заражене су приликом клања обољеле животиње.
Ветеринарска инспекција је на терену и контролише провођење наложених мјера и спровођење вакцинације животиња.
Послије вакцинација у зараженим подручјима која је почела у сриједу услиједиће вакцинација на угроженим подручјима. У првој фази биће вакцинисани говеда и коњи, а у другој ситни преживари (овце и козе).
Мјере које је предузела надлежна ветеринарска инспекција у сарадњи са ветеринарском службом у складу су са Правилником о мјерама сузбијања и искорјењивања бедренице код животиња и наредбом Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.
На подручју општине Соколац спроводи се хитна вакцинација животиња на антракс (црни пришт) који је у периоду од 13. јула регистрован код говеда у овом крају.
Епидемиолог у Дому здравља "Др Љубомир Ћеранић" у Сокоцу Самојко Петрић је изјавио да су постојала два случаја обољелих од антракса, која су послата у Касиндо и још су тамо.
- Имамо два пацијента из Сокоца која се код нас лијече од кожног антракса, а који су 21. јула примљени на Инфективно одјељење и сада су ту - истакла је инфектолог болнице Касиндо Жанка Ерановић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.