Фото: Рекордна потрошња струје узрок већих рачуна
Бањалука - Рекордна потрошња електричне енергије усљед ниских температура основни је разлог што је код неких домаћинстава дошло до увећаних јануарских рачуна за струју, истакли су у предузећу "Електрокрајина".
У највећем дистрибутивном предузећу у систему "Електропривреде РС" кажу да су у децембру 2016. и у јануару ове године забиљежили велики раст потрошње електричне енергије због дуготрајног периода изузетно ниских температура, које су приморале многе потрошаче на загријавање и догријавање стамбених и пословних простора.
- "Електрокрајина" је у јануару 2017. забиљежила највећу мјесечну потрошњу електричне енергије у послијератном периоду. Она је износила 228,9 гигават-часова, што је за 16 одсто већа потрошња у односу на јануар 2016. године. То је основни разлог што је код неких домаћинстава дошло до увећаних јануарских рачуна израђених на основу исказане потрошње на бројилима купаца - наводе у "Електрокрајини" и додају да је у посљедње вријеме изнесено много спекулација о високим рачунима домаћинстава за струју и паушалних и нетачних оптужби на рачун предузећа.
Велика већина бројила, појашњавају у "Електрокрајини", налази се у објектима домаћинстава и стамбеним зградама и купци имају сталну могућност увида у стање потрошње.
- "Електрокрајина" нема никакву техничку могућност утицаја на рад бројила с циљем надувавања потрошње, па су оптужбе за такве активности бесмислене - казали су у овом предузећу.
На веће јануарске рачуне код свих купаца утицала је и корекција накнаде за обновљиве изворе енергије, која је повећана са 0,0025 на 0,0044 КМ по утрошеном киловат-часу, коју је утврдила Регулаторна комисија за енергетику РС.
- То, међутим, не представља значајно повећање у укупној мјесечној потрошњи и просјечно износи до једне КМ. Електродистрибутивна предузећа не доносе одлуку о висини накнаде, нити су корисници прикупљеног новца на основу ње - истакли су у "Електрокрајини".
У овом предузећу кажу да су наводи о нереално високим рачунима купаца без провјере стања потрошње на бројилу конкретних потрошача и по потреби провјере исправности бројила паушални и тенденциозни.
- Жалосна је чињеница да су поједини медији дали велики простор изјавама купаца који нису чак ни поднијели захтјев за рекламацију потрошње или провјеру исправности бројила. Сваки купац који сумња у исказану потрошњу или исправност бројила може у матичној електродистрибуцији захтијевати провјеру потрошње и исправности бројила коју врши Републички завод за стандардизацију и метрологију. Рекламацију на јануарски рачун поднијело је око 500 купаца, што представља 0,2 одсто укупног броја наших купаца, што само по себи демантује тврдње о општој појави нереално високих рачуна - рекли су у "Електрокрајини".
Свим купцима код којих буде утврђена основаност рекламације биће коригован рачун, тако да ни на који начин неће бити оштећени.
У "Електрокрајини" истичу да су посебно злонамјерне инсинуације о наводном штимању рачуна грађана зарад приказивања позитивног пословања предузећа у 2016. години.
- "Електрокрајина" је у првих девет мјесеци 2016. остварила повећање прихода за седам одсто у односу на исти период 2015. године и исказала нето добит од 1,89 милиона КМ, због чега није имала ни потребе ни жеље за уљепшавањем прошлогодишњег биланса. Штавише, "Електрокрајина" протеклих десет година константно послује позитивно, а добит за цијелу 2016. представљаће само наставак тренда унапређења пословно-финансијских резултата - рекли су у "Електрокрајини".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.