Радници бањалучког Космоса: Зарадили смо плате, али је новац нестао

Марина Чигоја
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Радници бањалучког Космоса: Зарадили смо плате, али је новац нестао

Бањалука - Радници Ваздухопловног завода "Космос" из Бањалуке поново су у петак протестовали, јер им још није исплаћена ниједна од 15 плата, колико им предузеће дугује, нити је пронађено рјешење за нагомилане проблеме.

Радник "Космоса" Бранимир Бабић, који је цијели радни вијек провео у овом предузећу, каже да су раднике на протест натјерали Влада, као власник предузећа, менаџмент и Надзорни одбор предузећа.

- Осам мјесеци сам био на терену и за то вријеме смо реализовали посао вриједан више од 1,5 милиона евра, а плата нема. Фирма ми дугује више од 20.000 КМ - казао је Бабић.

Више од 100 радника "Космоса", који су у штрајку скоро три мјесеца, протестовали су други петак заредом тражећи исплату најмање двије плате, а с обзиром на то да ни након тога ништа није промијењено, одлучили су да ће наставити са протестима. Блокирајући једну коловозну траку и у пратњи полиције штрајкачи су од "Космоса" дошли до Трга Крајине, а послије скупа су се упутили према парку "Младен Стојановић". Са Трга су поручили да од захтјева неће одустати и да ће и идуће седмице протестовати уколико управа предузећа и Влада, која је власник предузећа, остану нијеми на њихове захтјеве.

Предсједник Синдикалне организације "Космоса", која окупља више од половине радника који су у штрајку, Жељко Николић рекао је да су одлучили да прођу поред зграде Владе да би их овај пут боље чули.

- Знамо да нам Влада не обезбјеђује плату, то држава никад није ни радила, већ "Космос" својим радом. Ми смо плате зарадили, али ко зна гдје је тај новац завршио. Немогуће је да 15 плата нигдје нема. Негдје морају бити. Чекали смо, али више не можемо да чекамо - нагласио је Николић.

Казао је да им се придружује све више радника и да ни до сада нису били, а да тек сада више нико не може да тврди да су мањински синдикат.

- Ово није штрајк новоформираног синдиката. Ово је штрајк радника "Космоса" који су увидјели неправду и који не могу више да трпе, јер су и њихове породице угрожене. Други синдикат који је изгубио курс и који је давно требало да брани раднике се, изгледа, приклонио управи - нагласио је Николић.

Протест се поклопио са датумом на који је некада успјешна фирма основана.

- "Космос" је основан прије 57 година и некада је био гигант и понос града. Срамота је до чега је данас доведен - казао је Николић.

Предсједник Конфедерације синдиката РС Обрад Белензада је истакао да је срамота да радници предузећа које је некада било познато у свијету три мјесеца траже да им се исплати плата зарађена прије годину или годину и по.

- Радници само траже да им се обезбиједи плата од које могу хранити породице и да она буде редовна колико-толико. Нажалост и то је изгледа много - нагласио је Белензада.

Министар индустрије, енергетике и рударства РС Петар Ђокић рекао је раније да за ово предузеће треба наћи стратешког партнера и да би најбоље рјешење било да штрајк буде окончан да не би били угрожени постојећи уговори.

Осим неисплаћених плата, радницима "Космоса", који су у штрајку од 22. децембра 2014, годинама нису уплаћени ни доприноси за пензијско и здравствено осигурање.

Дугови

Дуговања "Космоса" према радницима, добављачима и за порезе и доприносе на крају прошле године премашила су 12 милиона марака.

Подаци из радне верзије финансијских извјештаја за прошлу годину показују да су обавезе "Космоса" према радницима на крају прошле године износиле 3,39 милиона КМ и тичу се плата, регреса, дневница за службени пут, отпремнина, те трошкова превоза и накнада по уговору о дјелу. Обавезе овог предузећа за порезе и доприносе износиле су 8,20 милиона КМ без обрачунатих камата, а дуг према добављачима 556.676 КМ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.