Прве пахуље прекриле Српску

Маријана Миљић и дописници
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Прве пахуље прекриле Српску

Бањалука - Прве пахуље прекриле су јуче већи дио Српске, а снијег и киша нису створили веће проблеме становницима, осим возачима, јер је саобраћај преко планинских превоја био отежан.

Иако су возачи у Српској обавезни да од 15. новембра посједују зимску опрему, у југозападном дијелу РС јуче је било немогуће возити без зимске опреме.  

Из Aуто-мото савеза РС упозоравају возаче да због сњежних падавина опрезније возе на подручју Мркоњић Града и Кнежева.

На чишћењу и посипању коловоза преко превоја Млиништа, Стројице, Ситница, те на Купрешкој, Јањској, Ситничкој и Змијањској висоравни ангажована је механизација предузећа “Мркоњић путеви”.

- Путеви су посути абразивним материјалом. Снијега највише има на коловозима у вишим предјелима - рекли су у овом предузећу.

Висина сњежног покривача у Мркоњић Граду јуче је износила три центиметра, а у брдско-планинском подручју ове општине од десет до 15 центиметара.

Због сњежних падавина обустављени су радови у шумским газдинствима у овој регији, а прекинута је и јесења сјетва.

Киша и снијег, који су јуче падали и у Бањалуци, нису изазвали веће проблеме, а у ватрогасној чети Бањалуке потврдили су да није било потребе за интервенцијама на подручју града.

Шеф Одсјека за комуналне послове у Aдминистративној служби града Бањалуке Драженко Кењало рекао је да је град склопио уговоре о зимском одржавању путева са седам предузећа, а набављен је и абразивни материјал и 3.000 тона индустријске соли.

Кењало је навео да је за рад зимске службе у буyету града обезбијеђено 2,7 милиона марака.

Директор Цивилне заштите РС Милимир Додер истакао је да киша и снијег који су падали нису изазвали штету.

Зимски центри спремни

Зимски центри у РС спремно су дочекали први снијег, а становнике ове године очекују више цијене зимовања за око десет одсто него лани.

Директор Олимпијског центра “Јахорина” Бранко Короман рекао је да је завршен ремонт и уређење стаза.

- Цијене смјештаја у хотелима ове године остале су непромијењене, док су цијене на скијалиштима више за око десет одсто - истакао је Короман.

Он је нагласио да ће ове зимске сезоне, умјесто 30 марака, за дневну карту становници издвајати 33 КМ.

- У складу са тим поскупјеле су и све остале карте на ски-стазама  Јахорине - нагласио је Короман.

И на Козари је све спремно за предстојећу зимску сезону, а прве госте очекују већ идућих дана, уколико се формира сњежни покривач.

Када су у питању цијене, кажу да за сада није било промјена, али додају да би у идућем периоду цијене могле бити нешто повећане у односу на прошлу годину.

Временска прогноза

Према прогнози метеоролога, данас се у Српској очекује претежно облачно вријеме, повремено са слабим снијегом или сусњежицом.

Ујутро ће на сјеверозападу, западу, југозападу и југу бити облачно и врло хладно јутро са мразем, јачим у вишим крајевима. У централним крајевима и на истоку биће облачно, понегдје још са којом пахуљом снијега, а дуж ријека и по котлинама биће и магле, те ниске облачности.

Јутарња температура ваздуха кретаће се од минус 12 до минус осам степени Целзијуса на планинама, у већини крајева од минус седам на западу до минус један на истоку, на југу до три степена Целзијуса.

Дневна температура кретаће се од три до осам степени, на југу до 12, а на планинама од минус два степена.

Проширење капацитета

Помоћник министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС Свјетлана Радусин позвала је Планинарско-скијашко друштво “Љубијски рудар” из Приједора да достави приједлоге за проширење ски капацитета на овој планини.

- У току је израда новог просторног плана за Национални парк “Козара”. Проширење капацитета је неопходно, нарочито када је у питању ски-лифт на стази за одрасле који годинама представља “уско грло”, али с обзиром на то да су скијалишта на територији заштићеног подручја, биле би неопходне и посебне анализе - рекла је Радусин.

 

 

 

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.