Противпожарну опрему нема 90 одсто зграда

Радмила Ђевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Противпожарну опрему нема 90 одсто зграда

ФОЧA - Када би којим случајем избио пожар у некој од старијих стамбених зграда у општини Фоча исход би највјероватније био непожељан, а имовина уништена.

Разлог томе не би било само касно реаговање ватрогасне службе или назахвалан прилаз, већ и то што ни у једној вишеспратници не постоји противпожарна заштита која служи за почетно гашење пожара.

Чак 90 одсто стамбених зграда, изузимајући новоизграђене, на подручју града не посједују никакву противпожарну заштиту. Противпожарних апарата и хидраната у зградама, као и установама апсолутно нема, док поједине зграде имају апарате, али су због старости неисправни. Једино зграда у Крајишкој улици има сву противпожарну заштиту.

Чеда Бурило, одговорно лице за пожарно-превентивне послове у фочанском Ватрогасном друштву каже да је стање у зградама алармантно.

- Већина зграда, чак и у центру града, нису довољно снабдјевене ватрогасном опремом или немају никакву. Проценат незаштићености и недостатка опреме јесте 90 одсто. Ми смо ангажовани за сервисирање апарата у стамбено-пословним зградама од стране ЗЕВ-а, а код нових зграда нас ангажују инспектори из области заштите - рекао је Бурило.

Ватрогасци кажу да противпожарна неопремљеност повећава ризик и опасност ако до пожара дође.

- Један од криваца за такво стање јесте и недостатак инспектора из области заштите од пожара на овом подручју - рекао је Бурило.

Aко зграде посједују апарате они се морају редовно сервисирати, што кошта шест марака, а сервисирање хидрантске мреже осам марака.

Предсједник МЗ Горње поље Предраг Давидовић каже да у овом насељу има доста зграда које су више од седам спратова, а немају хидранте.

- Досад није било ријечи на састанцима МЗ о овом проблему, о томе треба разговарати и прва прилика за то биће сљедећи састанак - рекао је Давидовић.

Према ријечима Радисава Кокошара, предсједника МЗ Доње поље, у овом насељу је стање нешто боље, одређен број зграда опремљен је противпожарним апаратима, док новоизграђене имају само хидранте.

Предсједник МЗ Центар Миленко Владичић каже да ће са овом проблематиком у будућем периоду морати да се позабаве заједнице етажних власника.

Ватрогасци сматрају да би у најкраћем року требало да се направи акциони план снабдијевања зграда противпожарном опремом што би требало да иницира општинска Цивилна заштита.

Шеф одсјека ЦЗ и Заштите од пожара Чедо Зеловић каже да ће у идућем периоду заједницама етажних власника указати на обавезну набавку противпожарне заштите, јер цијена опреме је мала у односу на посљедице које пожар може да изазове.

Закон

Законска обавеза Заједница етажних власника и власника пословних простора јесте да имају противпожарни апарат и хидрант. Цијена противпожарног апарата, који би требало да стоји на сваком спрату зграде, износи 80 марака, а хидрант, са комплетном опремом кошта око 150 марака. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.