Продаја војне опреме из БиХ иностранству оборила све могуће рекорде

Маријана Миљић Бјеловук
Продаја војне опреме из БиХ иностранству оборила све могуће рекорде

БАЊАЛУКА - БиХ наставља да руши све рекорде када је у питању извоз оружја и муниције, па је тако за 11 мјесеци 2024. иностранству продато ових производа у вриједности од 321,53 милиона КМ, што је за скоро 114 милиона марака више него у истом периоду годину раније.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, расте и маса и вриједност извезеног оружја и муниције из БиХ.

Према њиховим подацима, Би је за 11 мјесеци прошле године надмашила читаву годину раније о питању извоза ових производа намјенске индустрије, јер је те 2023. године иностранству продато оружја и муниције у вриједности од 241,14 милиона КМ.

Према подацима УИО, из БиХ је 2022. године извезено ових производа у вриједности од 196,02 милиона, годину раније 192,87 милиона, а 2020. године продато је оружја и муниције са домаћег тржишта у вриједности од 141 милион марака.  

С друге стране, примјетан је и раст увоза оружја на домаће тржиште, али далеко мање вриједности у односу на извоз. Тако је за 11 мјесеци 2024. године на домаће тржиште стигло муниције и оружја у вриједности од 32,96 милиона, а у истом периоду годину раније 18,96 милиона. Током читаве 2023. године у БиХ је увезено ових производа намјенске индустрије у вриједности од 24,49 милиона КМ, годину раније 24,69 милиона, а 2021. 13,02 милиона марака. Када је ријеч о 2022. години, на домаће тржиште стигло је оружје и муниција у вриједности од 9,58 милиона марака.

Директор Техничког ремонта Братунац (ТРБ) Славенко Ристић наводи да влада велика потражња за оружјем и муницијом због ратних сукоба у свијету.

- Живимо у свијету гдје међународна правда не постоји, Уједињене нације су уједињено ништа, те гдје су мање државе, које су зависне од великих држава, принуђене да се наоружавају. Свједоци смо рата између Украјине и Русије, али и жаришта у Сјеверној Африци, на Блиском истоку. Све то проузрокује све већу и већу потражњу за оружјем и наоружањем - казао је "Гласу" Ристић.

Наводи и да они своје капацитете прилагођавају том тренду који, на крају крајева, обезбјеђује егзистенцију за запослене у предузећу.

- Када би сви ратови, рецимо, сада стали, намјенска индустрија и наредних 20 година наставила би да ради да попуни све лагере и складишта која су у посљедњих десет година потрошена - навео је Ристић и додао да се ТРБ труди да усвоји нове производе, те да иду на пријатељска тржишта, односно да се држе што даље од сукоба у Украјини.

ТРБ, наводи он, извози своје производе на Блиски исток, у Уједињене Арапске Емирате, Египат, Сјеверну и Јужну Африку, те друге земље.

Предузеће ТРБ је у 2021. години заједно са званичницима Српске најавило да ће градити фабрику у Бањалуци или њеној околини. Тада је био план да градња почне крајем те године, али то се до данас није десило.

- И даље смо посвећени том пројекту, јер та фабрика требало би да запосли од 200 до 300 нових радника у реалном сектору. Банкарски сектор и каматне стопе нам нису дозволили да до сада уђемо у те ризике. Дефинисали смо локацију, односно могуће је да то не буде Бањалука. Тренутно су у оптицају град на Врбасу и Угљевик, узимајући у обзир потребну сировину. Око 90 одсто сировине долази из Србије, тако да није исто возити барут до Бањалуке или до Угљевика - казао је Ристић који очекује да ће ТРБ ове године ући у пројекат изградње нове фабрике на домаћем тржишту.

"Вихор" побиједио и Американце  

Славенко Ристић навео је да је оклопно возило "вихор", које је произведено у Братунцу, побиједило на свим тестирањима у Уједињеним Арапским Емиратима.

- Били смо у конкуренцији са компанијама из Америке те много јачим предузећима од нас. На то смо поносни. Први контингент возила је испоручен. Надамо се једном озбиљном извозу, односно више стотина возила требало би да извеземо у наредном периоду према Уједињеним Арапским Емиратима - казао је Ристић. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана