Привредни судови почињу са радом 1. јула

Милка Милуновић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Привредни судови почињу са радом 1. јула

БAЊA ЛУКA - У Републици Српској би од 1. јула наредне године са радом требали да почну привредни судови, који ће се искључиво бавити привредним парницама, стечајевима, ликвидацијама предузећа, као и рјешавањем једног броја извршних поступака у привредним споровима.

во је истакао министар правде РС Џерард Селман и напоменуо да су судови "затрпани" привредним парницама и да је најгоре стање у Основном суду у Бањој Луци, у којем има више од 18.000 неријешених привредних спорова.

- Влада РС је на претходној сједници утврдила Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о судовима и упутила га у скупштинску процедуру. Планирано је оснивање пет окружних   привредних судова и то у Бањој Луци, Бијељини, Добоју, Источном Сарајеву и Требињу. Предвиђено је да у Бањој Луци буде сједиште вишег привредног суда - рекао је Селман.

Напоменуо је да су ове послове до сада радила привредна одјељења у постојећим судовима. Додао је да ће оснивањем привредних судова бити убрзан поступак регистрације предузећа.

- За оснивање привредних судова Министарство правде тражило је да се из буџета РС издвоји четири милиона марака. Планирано је да се у привредним судовима ангажује око 40 судија - рекао је Селман.

Коментаришући велики број неријешених предмета у судовима Селман је истакао да судови у Српској раде.

- У судовима смо 2006. године имали више од 300.000 неријешених предмета, а 31.12.2007. године 288.000 неријешених предмета. Најажурнији су Врховни суд и окружни судови, док су највећи проблем основни судови. Посебно је проблематичан Основни суд у Бањој Луци гдје из свих области имамо укупно неријешено 90.000 предмета. У сарадњи са предсједником Основног суда у Бањој Луци и Високим судским тужилачким савјетом покушаћемо да утврдимо колико треба судија да се ријеше толики спорови - рекао је Селман.

Истакао је да у РС има довољно судија и да није било захтјева према овом министарству да се укину лиценце појединим судијама због тога што не рјешавају парнице, које трају и по десетак година.

Неправилности

Министарство правде упутило је прошле године своју инспекцију у Основни суд у Бањој Луци и утврђене су одређене неправилности.

- На примјер, поједини спорови из радне области воде се осам година. О томе смо обавијестили Високи судски и тужилачки савјет БиХ који је надлежан да води дисциплинске поступке и предузима санкције - рекао је Селман и додао да Министарство има пет инспектора што је довољно.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.