Принунда наплата казни тешких 2,1 милион КМ

Маријана Миљић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Принунда наплата казни тешких 2,1 милион КМ

БAЊAЛУКA - У Републици Српској ове године покренуто је 6.241 поступака принудне наплате прекршајних налога, вриједности 2,1 милион КМ, и то највише због неплаћених саобраћајних прекршаја.

Потврдили су ово "Гласу Српске" у Пореској управи РС и додали да је највећи број принудне наплате ових налога покренут у Бијељини, гдје се против физичких лица воде 1.553 поступка, док је у Бањалуци покренуто њих 1.469.

У ПУРС су нагласили да се број поступака принудне наплате по основу прекршајних налога повећава из године у годину.

- Само је у току 2010. године по овом основу покренуто 12.788 поступака принудне наплате, чија је вриједност износила четири милиона марака. Aко се настави овакав тренд принудне наплате прекршајних налога у овој години, на крају 2011. године биће око 24.000 покренутих поступака или двоструко више у односу на претходну годину - казали су у ПУРС-у.

Додали су да од укупно 8.423 поступка принудне наплате који су покренути у овој години њих 74 одсто се односи на принудну наплату по основу прекршајних налога.

Портпарол Министарства унутрашњих послова РС Мирна Шоја рекла је да возачи из године у годину праве све више саобраћајних прекршаја.

- Они возачи који не плате казну за учињени прекршај не могу да региструју своје возило, као ни да добију било који лични документ све док не плате казну - казала је Шоја.

Возачи у Требињу на име казни за саобраћајне прекршаје дугују више од 200.000 КМ, а има појединаца који имају више стотина неплаћених казни у укупном износу и до 40.000 КМ.

У требињској јединици Пореске управе РС тренутно има око 4.500 рјешења за принудну наплату, а у више од 90 одсто случајева ради се о истим починиоцима.

Бахата вожња

Предсједник Удружења за унапређење саобраћаја РС Миленко Јаћимовић рекао је да возачи стално избјегавају да плаћају казне.

- Највеће грешке се праве у прекорачењу брзине и вожњи под дејством алкохола. На улицама се све чешће може видјети бахата вожња, док је викендом у ноћним часовима потребна изузетна сналажљивост да се пређе улица а да вас не удари неки од обијесних возача - казао је Јаћимовић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.