По­ли­ци­ја Српске нај­боља без­бје­дно­сна аген­ци­ја у БиХ

Свјетлана Тадић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: По­ли­ци­ја Српске нај­боља без­бје­дно­сна аген­ци­ја у БиХ

БAЊAЛУ­КA - Пред­сје­дник Ре­пу­бли­ке Српске Ми­ло­рад До­дик ре­као је ју­че да је по­ли­ци­ја РС нај­боља без­бје­дно­сна аген­ци­ја на прос­то­ру БиХ, јер ос­тва­ру­је нај­боље ре­зул­та­те.

По­ли­ци­ја Ре­пу­бли­ке Српске про­сла­ви­ла је ју­че 19. го­дишњицу пос­то­јања.

- Ово је ва­жан да­тум за све, то су го­ди­не у ко­ји­ма је би­ло мно­го те­шко­ћа, али и сла­ве док се ства­ра­ла Српска. Не­сумњиво је да је да­нас по­ли­ци­ја РС нај­боља без­бје­дно­сна аген­ци­ја на прос­то­ру БиХ, да ос­тва­ру­је нај­боље мо­гу­ће ре­зул­та­те и да у оте­жа­ним усло­ви­ма уви­јек на­ђе ка­па­ци­те­те и енер­ги­ју да се ба­ви пи­тањем спро­во­ђења за­ко­на, бор­бом про­тив кри­ми­на­ла и ко­руп­ци­је, те те­ро­ри­зма - ис­та­као је До­дик у Бањалу­ци на цен­трал­ној све­ча­нос­ти обиљежа­вања го­дишњице пос­то­јања по­ли­ци­је РС.

Он је на­гла­сио да мно­ги при­па­дни­ци по­ли­ци­је свој рад ос­тва­ру­ју у оте­жа­ним усло­ви­ма, али да је си­гу­ран да РС чи­ни све да оја­ча ин­сти­ту­ци­онал­ни ка­па­ци­тет по­ли­ци­је.

- Нај­би­тни­ји тре­ну­так у ра­зво­ју по­ли­ци­је је ре­фор­ма ко­ја је има­ла на­мје­ру да уки­не по­ли­ци­ју РС. То је Ре­пу­бли­ка Српска од­бра­ни­ла и по­ли­ци­ја то на нај­бољи на­чин вра­ћа са­мој РС - ре­као је До­дик.

Пред­сје­дник Вла­де РС Aле­ксан­дар Џом­бић је на­гла­сио да је за­хваљују­ћи пре­да­нос­ти, ви­со­ком сте­пе­ну ефи­ка­снос­ти и про­фе­си­она­ли­зму при­па­дни­ка МУП-а без­бје­дност гра­ђа­на на ви­со­ком ни­воу.

- Свјес­тан од­го­вор­нос­ти и те­жи­не по­ли­циј­ског по­сла же­лим ис­та­ћи опре­ди­јељеност Вла­де РС да при­па­дни­ци­ма МУП-а обе­зби­је­ди­мо што боље усло­ве за рад - на­вео је Џом­бић.

Ми­нис­тар уну­трашњих по­сло­ва РС Ста­ни­слав Ча­ђо ре­као је да му је за­до­вољство да ру­ко­во­ди МУП-ом у чи­јем сас­та­ву је ус­пје­шна без­бје­дно­сна аген­ци­ја.

- Би­ло је иза­зо­ва и те­шко­ћа, али док је на­ро­да Српске би­ће Ре­пу­бли­ке, а док је Ре­пу­бли­ке би­ће и по­ли­ци­је Ре­пу­бли­ке Српске - ре­као је Ча­ђо и до­дао да су при­ори­те­ти бор­ба про­тив ор­га­ни­зо­ва­ног кри­ми­на­ла, ко­руп­ци­је и те­ро­ри­зма.

Ди­ре­ктор по­ли­ци­је РС Гој­ко Ва­сић је ре­као да овлаш­ће­них слу­жбе­них ли­ца има 5.200.

- Они но­се нај­те­жи дио по­сла, а пла­те по­ли­ци­је су у одно­су на Срби­ју, Црну Го­ру и Ма­ке­до­ни­ју боље, а у одно­су на Хрват­ску и ФБиХ су не­што ло­ши­је. Про­сје­чна пла­та по­ли­цај­ца је од 800 до 1.100 ма­ра­ка, пла­та ин­спе­кто­ра се кре­ће од 1.000 до 1.600 ма­ра­ка, ру­ко­во­дне пла­те су ма­ло ве­ће, а ве­ома ма­ли број људи има ви­ше од 2.000 ма­ра­ка - ис­та­као је Ва­сић.

Ди­ре­ктор По­ли­ци­је Срби­је Ми­ло­рад Вељовић ре­као је да по­ли­ци­ја Српске има чврсту са­радњу са по­ли­ци­јом Срби­је.

У Бањалу­ци је ју­че слу­жен и па­рас­тос за 782 по­ги­ну­ла и нес­та­ла при­па­дни­ка по­ли­ци­је у цркви Ро­ђења пре­све­те Бо­го­ро­ди­це Ре­бро­вац, по­сли­је че­га је по­ло­же­но цви­је­ће на спо­мен-пло­чу у хо­лу згра­де МУП-а, док је ис­пред згра­де Упра­ве за по­ли­циј­ско обра­зо­вање одржа­на по­ка­зна вје­жба при­па­дни­ка Спе­ци­јал­не је­ди­ни­це по­ли­ци­је.

По­ла­гањем цви­је­ћа и паљењем сви­је­ћа Дан по­ли­ци­је РС је обиљежен у ве­ћи­ни оп­шти­на Српске.

Одли­ко­вања

При­па­дни­ци­ма МУП-а ко­ји су ис­ка­за­ли ви­сок сте­пен ефи­ка­снос­ти и про­фе­си­онал­нос­ти у обављању сво­јих по­сло­ва ју­че су уру­че­не на­гра­де.

Кри­ми­на­лис­ти­чки те­хни­чар Зо­ран Де­спот и на­чел­ник Одјељења за обез­бје­ђење ли­ца и имо­ви­не у МУП-у Жељко Ри­бић до­би­ли су зла­тни знак МУП-а РС. Сре­брним зна­ком одли­ко­ва­на је за­мје­ник ко­ман­ди­ра ПС Прњавор Сла­ви­ца Са­ва­тић и се­ктор по­ли­ци­је гра­да Бањалу­ка.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.