Петровић: РиТЕ Угљевик и Гацко су приоритет

Срна
Петровић: РиТЕ Угљевик и Гацко су приоритет

УГЉЕВИК - Генерални директор "Електропривреде Републике Српске" /ЕРС/ Лука Петровић истакао је да су рудници и термоелектране у Уљевику и Гацку приоритет ЕРС-а и да ће сав новац од продаје електричне енергије у наредној години бити усмјерен у ова два енергетска објекта.

Петровић је истакао да је на данашњем састанку министра енергетике и рударства Петра Ђокића, чланова Управе ЕРС-а, РиТе "Угљевик" и синдиката у Угљевику закључено да заједничким снагама треба да изврше стабилизацију овог система.

Он је указао да ће потребно сав новац од продаје електричне енергије у наредној години усмјерити у радници и термоелектрана "Гацко" и "Угљевик", јер много година нису вршена капитална улагања у механизацију и ревитализацију њихових елемената.

"Откривка није као што је била прије 20-30 година, данас је она један на према 7,7, а некада је било један на према 4,3, то значи да треба већи број механизације и већи број извршилаца и већа цијена коштања угља у теремоелектрани", рекао је Петровић новинарима након састанка у Угљевику.

Он је истакао да се од управе предузећа очекује да најкасније у року од три мјесеца буду видљиви елементи побољшања, а то је рационализација трошкова, уштеде, осмишљавање инвестиција које ће довести до заштите радника и повећање производње киловат-часова и повећања производње угља.

"Видљиво је да угаљ више није квалитета као што је био, данас трошимо 30 одсто више него прије десет година и то је узрок раубовања рудника и доласка нових количина", додао је Петровић.

Говорећи о односу са "Комсаром" и концесијим датој на локацији "Исток два", Петровић је рекао да се разговара са концесионаром.

"Наше се границе додирују и ми ћемо вршити откривку и на њиховом дијелу лешишта. То њима само помаже, а нама је додатни трошак, а њима инвестиција коју би у разговорима било добро да прихвате јер ће им кристити за њихову експлоатацију. Ми би тако дошли до наших количина угља које смо добили уговором и концесији да би осигурали рад колектива у наредних десет година", додао је Петровић.

Он је навео да постоји још налазишта на подручју општине Угљевик и да ће рударски инжењери у овом колективу урадити све да се поднесу захтјеви да се она искористе како би се дошло до угља.

"Има доста иницијатива које ће бити упућене Влади и ресорном министарству, првенствено да Термоелектрана Гацко не смије остати без угља и да се угаљ мора трошити овдје па онда ићи негдје даље", додао је Петровић.

Он је нагласио да мора постојати стабилност не само 2.000 радника него и извођача радова и општине Угљевик која би била угрожена ако колектив не би радио.

"Приоритет је континуиран рад РиТЕ Угљевик и наравно сав угаљ мора да се користи прво у нашим објектима да би овдје били сигурни", додао је Петровић.

Према његовим ријечима, да би тај угаљ користили неопходно је приступити капиталном ремонту, који ту није вршен од 2017. године, а траје до шест мјесеци, и само за Термоелектрану би био 100 милиона евра.

"Морамо доћи до тих средстава и наручити опрему", рекао је Петровић.

Он је додао да је опрема дјелимично или више елемената из Русије и Бјелорусије и да ће бити отежано доћи до тога.

"Ако не будемо уложили тих 100 милиона евра у Термоелектрану, не у рудник, онда неће нам требати ни угаљ", навео је Петровић.

Према његовим ријечима, да би Термоелетрана Угљевик радила у наредних 20-30 година неопходно је извршити улагање.

"Да би се извршило улагање, РиТЕ Угљевик очекују веће цијене електричне енергије и договорили смо да се направи јасан план и да се види са рационализацијом по свим фазама трошкова у овом предузећу да ли се може направити позитиван план. Ако се не може направити тај план са увећаном цијеном коју смо планирали да им дамо, онда морамо тражити помоћ Владе за санацију тог минуса", нагласио је Петровић.

Он је напоменуо да минус у пословању значи аутоматски дуг добављачима и угрожен процес производње.

"Зато циљ нам је да будемо позитивна нула, да сви добављачи добију све дугове и нове уговоре, а да радници буду заштићени у колективу и да локална заједница има своју концесиону накнаду која годишње износи више од 5,5 милиона КМ", навео је Петровић.

Петровић је навео да су на састанку поменули и елементе колективног уговора, поштовања радничких права и да радници имају сигурна примања и будућност.

Он је навео да су сагледали могућност рационализације, те додао да ће бити иновиран акциони план и да ће овај пут мјерити ефекти потеза управе предузећа.

У РиТе "Угљевик" данас је одржан вишечасовни састанак о пословању овог предузећа којем су осим Петровића присуствовали министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, директор РиТе "Угљевик" Дико Цвијетиновић и представници Надзорног одбора предузећа и синдиката. 
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана