Папрене цијене аранжмана за наредну сезону

Јасмина Салопек Томашевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Глас Српске

БАЊАЛУКА - Иако ће љетовања ове године бити скупља него претходних, интересовање грађана не јењава па туристичке агенције већ имају ране резервације.

За уживање на пијеску и сунцу једна породица мораће да издвоји и неколико хиљада марака, а из удружења потрошача упозоравају на то да је при уговарању путовања неопходан додатни опрез. 

Директор туристичке агенције "Контики" из Бањалуке Ведран Јокић рекао је за "Глас Српске" да је интересовање грађана за љетовања већ сада изузетно велико те да су поједини капацитети значајно попуњени. 

- Понуде за нову љетну сезону објавили смо још у новембру, због чега нам је свакодневно гужва у пословници. Путници који су резервисали до 31. децембра имали су посебне погодности и већи избор смјештаја - казао је Јокић. 

Према његовим ријечима, цијене аранжмана више су од пет до 15 одсто у односу на претходне године, што је посљедица опште инфлације. 

- Поскупљења су присутна у свим сегментима живота и то се неминовно одразило и на цијене аранжмана - истакао је Јокић. 

Додао је да љетовање од седам до десет дана за четворочлану породицу кошта између 4.000 и 6.000 КМ, у зависности од дестинације, категорије хотела и узраста дјеце. 

- Минимална цијена по особи у повољнијим хотелима износи око 1.000 до 1.300 КМ - додао је Јокић и нагласио да су међу најтраженијим дестинацијама Турска и Грчка, чему доприносе и директни летови из Бањалуке. 

Велика потражња, како је навео, влада и за љетовања у Египту, Тунису, Шпанији, Италији, као и аранжмане за Јордан из Београда. 
У приједорској туристичкој агенцији "Вуковић" истакли су да су ране резервације за љетовања већ почеле, али да се веће интересовање очекује након празника.

- Недавно смо објавили дио понуда, док ће остатак бити доступан након празника. За сада у понуди имамо аранжмане за Шпанију, Грчку и Хрватску, а већ биљежимо и прве резервације, мада је главни фокус путника још на новогодишњим и осмомартовским путовањима - рекли су у агенцији "Вуковић". 

Додали су да је Макарска ривијера годинама најтраженија дестинација, док значајан број путника бира и Турску, Грчку, Шпанију, а ове године у понуди је и Италија.

Говорећи о цијенама истакли су да су аранжмани скупљи у односу на раније године, у просјеку око пет одсто.

- Ријеч је о минималном поскупљењу и не очекујемо да ће оно значајније утицати на интересовање путника - казала је она. Додала је да превоз аутобусом и даље доминира, али да расте и интересовање за авио-аранжмане.

Семберци су одлучили да нову љетну сезону проведу у Грчкој, што потврђују и из агенције "Хепи травел", наводећи да су имали новогодишње попусте које су многи грађани искористили.

Представник бањалучког удружења потрошача "Реакција" Драган Јошић истакао је да су љетовања знатно повољнија уколико буду резервисана током зиме, али упозорава да грађани морају бити изузетно опрезни приликом уговарања аранжмана. 

- Када се љетовање уплаћује зими, цијене су осјетно ниже него у сезони, када су капацитети већ попуњени па се на тај начин може остварити значајна уштеда - рекао је Јошић. 

Нагласио је да је од кључне важности да сви детаљи туристичког аранжмана буду прецизно дефинисани у уговору. 

- Потрошачи често гледају само коначну цијену, а занемарују шта је све укључено у аранжман. Неопходно је пажљиво прочитати уговор, укључујући и такозвана "ситна слова" те јасно утврдити да ли је ријеч о пуном пансиону, полупансиону и које услуге су обухваћене - истакао је он. 

Говорећи о односу цијене и квалитета Јошић сматра да аранжмани у Турској и Грчкој често нуде више за уложени новац него љетовања у ближим дестинацијама. 

- Дешава се да за 4.000 до 5.000 марака, колико кошта љетовање за четворочлану породицу, потрошачи добију хотел ниже категорије који реално не оправдава ту цијену, посебно у Хрватској и Црној Гори, гдје потражња и долазак страних туриста додатно подижу цијене - навео је Јошић. Он упозорава на то да грађани све чешће улазе у финансијске ризике да би себи обезбиједили љетовање, које је, истиче, постало и питање друштвеног статуса.

Бањалучанка Маријана Т. каже да је запрепаштена цијенама за предстојећу љетну сезону. 

- Супруг и ја одлучили смо да са двоје дјеце отпутујемо у Турску или Грчку. Међутим, када смо сазнали да је цијена аранжмана за седам ноћи близу 7.000 КМ и то са попустом на рану резервацију, остали смо без текста - рекла је она и додала да су сада у дилеми да ли уопште да игдје отпутују.

ПЛАЋАЊЕ
Ведран Јокић је казао да они који се одлуче да путују у Турску искључиво бирају "ол инклузив" или "ултра ол инклузив", док су у Грчкој најчешћи избор полупансиони.
- Путницима смо омогућили и плаћање на рате, до 12 мјесеци, а отплата се може наставити и након повратка са путовања - нагласио је Јокић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.