Фото: Папрена јесен за џепове становника
БAЊAЛУКA - Кућни буџети већине домаћинстава у РС, тек што се опораве од годишњих одмора, поново ће бити на новом "удару", јер су на помолу трошкови припремања за јесен, када ће једна породица само за опремање школарца, зимницу и огрев морати да издвоји до двије и по просјечне плате.
Септембар традиционално празни новчанике, а овогодишње ниже цијене сезонског воћа и поврћа у Српској неће моћи да неутралишу издатке за уџбенике, нову гардеробу, те набавку дрва или угља.
Да просјечна плата у РС која је у јуну, према подацима Завода за статистику РС, износила 817 марака неће бити довољна, показује и груба рачуница да ће породици са двоје дјеце пред ову јесен зимница, припрема за школу и огрев "однијети" и до 3.000 марака.
Припрема зимнице биће мањи проблем него лани, јер су цијене воћа и поврћа ове године ниже и за 50 одсто. Тако на тржницама у Бањалуци кажу да мрква и карфиол коштају само 1,5 КМ, док је за килограм купуса потребно издвојити 50 фенинга.
- Црни лук продаје се за марку, док су краставац и парадајз јефтинији и коштају од 0,50 до 0,60 КМ. За килограм паприке потребно је издвојити 80 фенинга - истичу на тржници у Бањалуци.
На пијаци у Приједору за килограм парадајза потребно је издвојити 0,80 марака, док паприке и млади кромпир коштају само 0,75 КМ.
- За припремање зимнице у просјеку ми је потребно од 100 до 150 марака - рекла је једна од домаћица у Приједору коју смо затекли на пијаци.
Школски прибор и опремање школарца је већ озбиљан издатак, посебно у оним породицама које школују двоје или више дјеце, јер морају да издвоје близу двије просјечне плате да би их спремили за почетак наставе.
- Што је узраст ђака већи, већи су и трошкови, јер су и уџбеници за више разреде скупљи, па тако комплет уџбеника за трећи разред основне школе кошта 64,50 КМ, а за девети 132,50 КМ - истичу у књижарама и додају да свеске коштају од 0,50 до 3,40 марака, графитне оловке од 0,50 до 1,20 КМ, а школске торбе од 25 до 80 марака.
Међутим, ниједан школарац не креће у школу само са новом торбом или свеском, већ жели и нову гардеробу.
- Док сам купила само двоје патика за ћерку и сина требало ми је 280 марака, а гдје је још одјећа и низ других ситница… Њихово опремање за школу коштаће ме близу 2.000 марака - рекла је Бањалучанка Aндреа Марковић.
Иако овог мјесеца владају велике врућине, сви становници чији стамбени простор није прикључен на градско централно гријање већ размишљају на који начин што јефтиније да набаве огрев. Тако ће просјечном домаћинству за десет метара дрва, колико је минимално потребно да презими, бити потребно од 600 до 800 марака. Цијена огрева за предстојећу зимску сезону разликује се од општине до општине, али зависи и од квалитета дрвета које се набавља. Бањалучани ће тако, према ријечима продаваца, за кубни метар дрва морати да издвоје између 60 и 65 марака.
Цијена једног метра дрва у Требињу креће се од 60 до 70 марака, док за метар исцијепаног огрева треба издвојити од 70 до 80 марака.
Врста трошкова Потребни новац (у КМ)
опремање школарца 1.000 - 1.500
зимница 100 - 150
огрijев 600 - 800
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике