Фото: Отворен зимски камп на Мраковици
Приједор - Представник америчке Амбасаде у БиХ Касандра Пејтон отворила је данас на Козари зимски камп "Једноставно извиђаштво" који је окупио по 30 извиђача из Зенице и Приједора.
"Амбасада САД у БиХ подржава младе људе који припадају свим народима и мањинама с циљем да активно учествују у друштвеном и политичком животу и да сарађују с младим људима који припадају другим народима како би побољшали свој и живот својих заједница", поручила је Пејтонова.
Она је навела да су грантови демократских мисија и интеретничке сарадње Америчке Амбасаде доступни школама, невладиним организацијама и медијима.
"Оно што сви имате заједничко јаче је од било каквих разлика између вас", поручила је Пејтонова извиђачима.
Потпредсједник Републике Српске Енес Суљкановић рекао је да је први дио овог пројекта, истоимени љетни камп на Борачком језеру, љетос већ оправдао циљ.
"Дружење, пријатељство и љубав насупрот подјелама и тиме је све речено. Ова дјеца треба да знају да иста дјеца живе и преко ентитетских граница без обзира какво им је име и презиме", истакао је Суљкановић.
Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Лејла Решић поздравиле је учеснике у име Владе Републике Српске изразивши задовољство што се камп одвија у њеном Приједору.
"Приједор је познат по томе што је увијек отварао своја врата свим људима добре воље, поготово младима и љубитељима природе. Желим да уживате барем онолико колико сте уживали на Борачком језеру, да одавде понесете најљепше успомене и да нам се поново вратите", рекла је Решићева на свечаности отварања кампа.
Замјеник градоначелника Приједор Миленко Ђаковић пожелио је извиђачима добродошлицу, угодан боравак и испуњење свих планираних задатака.
"Ови услови можда би били тешки некоме ко је навикао на топло. Ви сте навикнути на природу и вама сигурно није неудобно, а надајмо се да ће и која сњежна пахуљица употпунити зимски угођај", додао је Ђаковић.
Предсједник Савеза извиђача општине Зеница Един Шарић рекао је да ће извиђачи сличан, надограђен пројекат поново аплицирати америчкој Амбасади, с обзиром на извјестан успјех кампова.
"Очекујем од локалних и ентитетских власти у Републици Српској да препознају извиђаче као озбиљног партнера и уврсте их на листу организација од посебног интереса и да помогну реализацију њихових активности на добробит дјеце и младих у Републици Српској", додао је Шарић.
Старјешина Одреда извиђача "Доктор Младен Стојановић" Приједор Ернест Бадњевић истакао је да се овај пројекат реализује захваљујући идеји, иницијативи и упорности зеничких извиђача.
"Америчка Амбасада подршком овом пројекту омогућила је да се десет дана на Борачком језеру љети и шест дана на Козари зими обједини сва ова младост, а камп на Козари помогли су још и град Приједор, Центар за социјални рад Приједор, Туристичка организација општине Приједор и предузеће жПриједорпутевиж", рекао је Бадњевић.
Зимски камп "Једноставно извиђаштво" на Козари трајаће до 19. јануара. Њиме ће се оконачти пројекат "Једноставно извиђаштво" којег са 40.000 америчких долара финансира Амбасада САД у БиХ.
У првом дијелу пројекта "Једноставно извиђаштво" у августу прошле године на Борачком језеру организован је љетни камп који је окупио 143 извиђача из Приједора, Прњавора, Пријепоља, Бајине Баште и Зенице.
Циљ кампова је промоција тимског рада, активности у природи, волонтеризма и толернације, а намјера зеничких и приједорских извиђача је да привуку 500 нових младих извиђача од 12 до 20 година, те да се такав камп одржава и љети и зими сваке године.
Домаћин и организатор кампа у Зеници био је Савез извиђача општине Зеница, а на Козари Одред извиђача „Доктор Младен Стојановић" Приједор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике