
МРКОЊИЋ ГРАД - Коло српских сестара "Блага Марија" из Ораховљана код Мркоњић Града организовало је вечерас 11. изложбу рукотворина "Змијањска покрстица" о Тривундану која је окупила велики број учесника и гостију из ове и сусједних општина.
Манифестацију су отворили представници општинских власти Мркоњић Град и Рибник, који су у обраћању окупљенима нагласили да ће наставити да подржавају ову манифестацију.
Рукотворине и сувенире сачуване од заборава представила су многобројна удружења са подручја Мркоњић Град и сусједних општиина.
Прво мјесто за најоригиналнију шару на женској прегачи на 11. изложби рукотворина припало је Колу српских сестара "Рођење Пресвете Богородице" из Мркоњић Града.
Стручни сарадник и један од организатора манифестације Слободан Ћоћкало рекао је да је ова манифестација везана за прегачу, најбогатији дио народне ношње заједно са кошуљум.
"Сваке године је различита тема манифестације, јер нам је циљ да видимо шта то имамо сачувано и по чему је специфично, све оно што је везано за народну ношњу, у чему се разликује, као и друге појединости које су везане за традицију и обичаје овог краја", навео је Ћоћкало.
Према његовим ријечима, у плану је да једног дана управо на овом простору, поред Цркве Светог апостола и јеванђелисте Марка, гдје се манифестација одржава, буде отворен завичајни музеј гдје би све оно што је сачувано и отргнуто од заборава било изложено за посјетиоце, туристе.
Предсједник Кола српских сестара "Рођење Пресвете Богородице" из Мркоњић Дијана Еремија нагласила је да је овогодишњ тема манифестације, прегача, доста занимљива, јер је израђена ткањем, те да је једино разлика у шари, зависно од поднебља гдје је рађена.
Еремија је рекла да су њихове чланице вечарас за оцјењивање изложиле јањску и шеховачку прегачу, те да се нада да ће неко од младих нараштаја пожељети да се укључи у израду народних ношњи.
Милена Ковачевић, чланица Удружења "Наша жена" из Подрашнице код Мркоњић Град која се успјешно бави израдом змијањског веза, истиче да је њу управо присуство на овој манифестацији 2018. године понукало да савлада технике овог веза.
Она каже да је успјела у томе, јер су њен мотив и жеља били да сачува и отргне од заборава традицију свог краја.
У културно-умјетничком програму наступило је Културно-умјетничко друштво "Петар Први Карађорђевић Мркоњић" из Мркоњић Града, представили су се кореографијом, шопске игре, а запажен наступ имала је и њихова пјевачка група, као и пјевачка група "Сестре Бијелић" са Мањаче.
На манифестацији је учествовала и мушка пјевачка група Ансамбла народних игара и пјесама "Никола Кокошар" из Шипова, као и чланови Културно-умјетничког друштва "Петар Кочић" из Мркоњић Града-секција Ситница.
На изложби је приказана и богата гастрономска понуда традиционалних јела спреманих по традиционалној рецептури и од домаћих производа.
Циљ одржавања манифестације је представљање традиције и обичаја овог краја у сврху туристичке понуде.
Манифестација је одржана у порти Храма Светог апостола и јеванђелисте Марка у парохијском дому у Ораховљанима код Мркоњић Града.
Коло српских сестара "Блага Марија" из Ораховљана бави се хуманитарним радом и својим активностима помаже породице слабијег материјалног стања са подручја ове општине.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.