"Србима у ФБиХ онемогућено да одржавају културу сјећања"

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Илустрација

САРАЈЕВО - Србима у Федерацији БиХ (ФБиХ) на системски начин се онемогућава да одржавају културу сјећања и обиљежавају злочине који су над српским народом вршени у ФБиХ, саопштено је данас из Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.

У саопштењу се указује да су Бошњаци у Приједору у великом броју обиљежили страдање, те да је очигледно да Република Српска поштује право да обиљежи оно што сматра да треба.

Бошњаци у Републици Српској могу да обиљежавају шта хоће, гдје хоће и кад год хоће и Српска им не прави проблем.

У саопштењу се истиче, да за разлику од Бошњака у Републици Српској, Срби у ФБиХ не могу доћи да обиљеже страдање у Сарајеву, забрањено је доћи у Добровољачку, Велики парк, на Казане, не могу обиљежити Тузланску колону, а да се не помиње да би требало обиљежити постојање 211 логора и мјеста страдања широм Сарајева, јер је у старту јасно да то Бошњаци не би дозволили.

Из Одбора за заштиту Срба у ФБиХ појашњавају да се не може обиљежавати јер “Зелене беретке”, “Патриотска лига” и ветерани бошњачких јединица пријете блокадом, сукобима и прављењем проблема.

“Не само да је готово немогуће обиљежити страдања из посљедњег рата, него се системски онемогућава и за страдање Срба у Другом свјетском рату. 2019. и 2020. године полиција већински бошњачког Унско-санског кантона три пута је блокирала обиљежавање страдања на Гаравицама”, наводи се у саопштењу.

Из Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ напомињу да је полиција одређивала када се може обиљежити помјерајући датуме, те упитали шта би се догодило када би Срби Бошњацима у Приједору учинили исто.

У саопштењу се додаје да је у градовима ФБиХ Србима забрањено да обиљеже мјеста гдје су убијани.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.