Фото: Одата пошта погинулим припадницима ВРС и ЈНА
Дервента - Владика зворничко-тузлански Василије данас је, у спомен-цркви посвећеној Светом Јовану Владимиру на Липи на Вучијаку, служио свету архијерејску литургију и парастос за 142 припадника Вучијачке бригаде Војске Републике Српске и 47 војника ЈНА погинулих у одбрани ове важне коте на планини Вучијак 1992.године, преносе агенције.
Обраћајући се присутима, владика Василије позвао је народ на јединство.
- Не цијепајмо се ни по онима да ли вјерују или не вјерују, нити по овима да ли припадамо овој или оној партији. Ујединимо се у заједницу духа Светога и славних предака наших као што су били ови наши јунаци,који дадоше свој живот за стварање Републике Српске - поручио је владика Василије.
Традиционална манифестација “Дани Липе на Вучијаку 2012” одржава се као знак сјећања на битку вођену 1992. године којом је спријечено цијепање Републике Српске и омогућен наставак пробоја коридора кроз Посавину назван “Битка за пут спаса”.
Борци Српске бригаде Вучијака 1992. године зауставили су продор хрватско-муслиманске војске на Липи.
У акцији је било ангажовано чак седам бригада ХВО-а.
На споменицима погинулим српским борцима одбрамбено-отаџбинског рата и погинулим у Другом Свјетском рату положени су вијенци и прислужене свијеће.
Вијенце су положиле делгације Владе Републике Српске, борачких организација и политичких странака.
Претходно је извршено постројавање ветерана Вучијачке бригаде и других јединица које су учествовале у одбрани Липе.
Одржан је и културно-забавни програм и приређен народни ручак.
“Данима липе на Вучијаку” присуствоао је и предсједник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз,помоћник министра одбране БиХ Мирко Околић, начелници општина Добој,Брод Модрича и други гости.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.