Нови Град: Нова медицинска опрема за Дом здравља

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Срна

НОВИ ГРАД - Министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић рекао је данас да ће до краја године за Дом здравља у Новом Граду уз подршку овог министарства бити набављен нови РТГ апарат.

Шеранић је, након разговара са начелником општине Мирославом Дрљачом и директором Дома здравља Маринком Радмановићем, навео да ће бити набављене и двије стоматолошке столице.

"Оно што је важно за Дом здравља и гдје ће Министарство дати подршку то је обезбјеђивање новог РТГ апарата с обзиром на то да је постојећи из 1999. године и да је у овом периоду епидемије доста радио за потребе дијагностике", рекао је Шеранић.

Он је навео да је разговарано и о модернизацији стоматолошке заштите, да буду обезбијеђене двије столице да би и и тај сегмент здравља био употпуњен.

"Осим тога, разговарано је и о процесу убрзане вакцинације, организацији вакциналних пунктова. Када је ријеч о социјалној заштити, разговарано је о функционисању Центра за социјални рад и потреби припреме условнијих просторија", рекао је Шеранић.

Према његовим ријечима, Министарство ће подржати оно што је договорено да би до краја ове године било дефинисано шта је потребно и реализовано. Када је ријеч о процесу убрзане вакцинације против вируса корона у Српској, Шеранић је истакао да је задовољан, те да је јуче разговарао са представницима неколико домова здравља.

"Домови здравља су се организовали, проширили су оквир радног времена, позвали су грађане на вакцинацију", рекао је Шеранић.

Он је навео да је реално очекивати појаву делта соја вируса корона с обзиром на то да је присутан у окружењу.

 "Најважније је како ћемо се ми поставити. Требамо се понашати како смо научили у протеклих годину дана. Важно је да урадимо оно што ми можемо, а то је коришћење маске гдје је то потребно и да се вакцинишемо. Показало се у Великој Британији, Чилеу и Португалу да је са појавом делта соја знатно мањи број хоспитализованих са повећањем броја лица која су вакцинисана", навео је Шеранић.

Он је подсјетио да се зато и кренуло са убрзаном вакцинацијом, да сви постојећи капацитети буду усмјерени у превентиву.

"Укључене су болнице, домови здравља, институти, а ако буде потребно и ја ће се укључити", нагласио је Шеранић.

 Он је навео да се у Српској реализује акција одговорног љетовања да би се грађанима скренула пажња да и кад се опуштају треба да буду одговорни. "Сличне разговоре водили смо и са организаторима фестивала и других манифестација о потреба да се испоштују прописане мјере. Ово је прилика да апелујемо да грађани буду одговорни на љетовању, да користе маску уколико није могућа дистанца. Епидемиолошка ситуација је много повољнија, али морамо бити одговорни", напоменуо је Шеранић.

Дрљача је рекао да је на данашњем састанку констатовано да је Дом здравља у Новом Граду добро прихватио изазов вируса корона.

"Сагласни смо да је потребна модернизација опреме. Уз квалитет стручног кадра у овој установи, сигурни смо да ће квалитет услуга бити додатно побољшан", рекао је Дрљача.

Радмановић је рекао да је у Дому здравља у функцији вакцинални пункт који је издвојен од амбуланти породичне медицине.

Он је рекао да је у Дому здравља у Новом Граду до сада вакцинисано 2.600 грађана, те да очекује да ће ове седмице бити обављена вакцинација знатног броја пацијената.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.