Фото: На јавним универзитетима будући бруцоши полагали пријемни испит
БAЊA ЛУКA - Кандидати који у јулском уписном року нису успјели да упишу прву годину жељеног студија, јуче су полагали пријемне испите на јавним универзитетима.
На факултетима јавних универзитета у Бањој Луци и у Источном Сарајеву, за будуће академске грађане било је 2.860 слободних мјеста, углавном на техничким факултетима.
Након јучерашњег пријемног испита, показало се да су на појединим факултетима, нарочито у Источном Сарајеву, мјере Министарства просвјете и културе РС, према којима је за студенте дефицитарних занимања уз бесплатно студирање омогућено и стипендирање, уродиле плодом.
Тако је секретар Машинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Зора Вучинић истакла да никада раније на овом факултету није било толико кандидата.
- Само у првом уписном року било је 30 студената, што је више него послије три рока лани, када их је било свега 14. Јуче је пријемни испит полагало 11 кандидата - истакла је Вучинићева.
Она је нагласила да је један од разлога већег интересовања студената за машинство то што овог кадра “мањка” на тржишту рада.
С друге стране, секретар Електротехничког факултета у Бањој Луци Жељко Радановић, истиче да ће и ове године остати много слободних мјеста.
У бањолучком Природно-математичком факултету рекли су нам да се овдје не уписују студенти који желе само да премосте одређено раздобље у животу, већ они који имају афинитета према ономе што уче, а таквих је мало. За студије физике и хемије била су заинтересована по три кандидата.
Резултати пријемних испита ће бити објављени 30. августа, док ће бруцоши моћи да добију индекс од 1. до 9. септембра. У случају да након другог уписног рока на факултетима остане мјеста, у септембру ће бити организован трећи уписни рок.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.