Фото: МУП РС: Пажљиво руковати пиротехничким средствима
Бањалука - Министарство унутрашњих послова Републике Српске, поводом предстојећих новогодишњих и божићних празника, организује акцију “Петарде нису играчке - не дозволимо да се смијех претвори у крик”, како би упозорило грађане на опасност и посљедице употребе пиротехничких средстава и незаконите употребе ватреног оружја, преносе агенције.
МУП позива грађане да празнике прославе на миран и достојанствен начин и да не користе петарде на мјестима гдје се окупља већи број грађана, јер је употреба петарди на јавним мјестима кажњива законом.
- Полицијски службеници ће, са циљем едукације дјеце и младих, организовати предавања у основним и средњим школама у Републици Српској како би их упознали о опасностима и посљедицама употребе пиротехнике - саопштено је из МУП-а Српске.
Због нестручног руковања пиротехником прошле зиме, у вријеме одржавања празника, повријеђена су два лица.
Код 70 одсто повреда насталих употребом пиротехнике страдају прсти руку, док опекотине лица и озљеде очију, уста и носа, те оштећење слуха чине преосталих 30 одсто.
- Ради спречавања неовлаштене продаје пиротехничких средстава, полицијски службеници МУП-а Српске интензивираће током децембра и контролу продавница које имају законско овлаштење да продају пиротехнику, односно власници ових продавница биће упозорени да куповина и продаја ових прозвода мора бити у складу са важећим прописима - наводи се у саопштењу.
Припадници МУП-а су прошле зиме одузели 47.572 комада петарди, 304 ракете, 308 прскалица и 15 паковања ватромета, а издато је девет прекршајних налога који се односе на незакониту продају и превоз пиротехничких средстава.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.