
БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Иако је у БиХ видљив пад броја миграната који настоје да се илегално преко њене територије домогну ЕУ, из биљешки је видљиво да су домаћи службеници лани евидентирали њих више од 25.000 из чак 120 држава, а било је и случајева да су појединци и по неколико пута ухваћени у покушају да незаконито пређу границу.
Ти и други подаци су сажети у Информацији о стању у области миграција у БиХ за 2024. годину, која је почетком мјесеца достављена у парламентарну процедуру из Министарства безбједности БиХ, а на основу ранијих закључака надлежних институција.
Број миграната пријављених Служби за послове са странцима лани је био мањи скоро сваки мјесец у односу на 2023. годину. Евидентирана су 25.284 незаконита мигранта што представља смањење од 26,5 одсто у односу на 2023, када је евидентирано њих 34.409.
Међу њима највише је било држављана Сирије, Турске, Авганистана, Марока и Пакистана, а општи став је да су појачане активности тијела за спровођење закона на заштити границе и разбијању криминалних мрежа укључених у кријумчарење миграната, преусмјеравање кретања на друге миграцијске подруте за улазак у земље ЕУ и низ других међусобно повезаних фактора утицали на интензитет миграцијских токова на територију БиХ.
- Од 120 различитих држављанстава миграната евидентираних од Службе за послове са странцима у 2024. години већина су били држављани Сиријске Арапске Републике (8.380), Авганистана (5.246), Марока (2.845), Турске (1.766) и Египта (1.472). Они чине 78 одсто од укупног броја евидентираних миграната у БиХ, а међу осталима најбројнији су били држављани Ирана, Пакистана, Ирака, Бангладеша и Алжира - пише у информацији и додаје се да се подаци о држављанству темеље углавном на изјавама миграната.
У 2024. години број евидентираних држављана Египта повећан је 13 пута у односу на податке из 2023. те их је уписано нешто више од 1.000 лани. Дошло је и до троструког повећања броја држављана Сирије, а број Авганистанаца је троструко смањен.
- Према подацима Међународне организације за миграције из 2024. године на узорку 6.920 особа, главне земље одредишта интервјуисаних миграната су Њемачка, Француска, Италија, Шпанија и Белгија. Више од половине њих је изабрало земљу одредишта, јер је предложена од стране породице и/или пријатеља, други разлог су привлачни социјални и економски услови, док је најмањи број као разлог навео безбједност или добро успостављену мрежу сународника - наведено је у информацији.
Дио документа су и подаци Међународне организације за миграције који су показали да је 66 одсто од укупног броја интервјуисаних миграната (6.920) барем већ једном покушало незаконито прећи границу с Хрватском.
- Мигранти су, у просјеку, направили три неуспјела покушаја незаконитог преласка границе, а максималан број износио је 20 покушаја. Веома мали број интервјуисаних је изјавио да не би поново покушао незаконито да пређе границу - пише у информацији сектора безбједности на нивоу БиХ.
Миграцијски притисак је, када је ријеч о граници, највише био изражен на подручју које покривају јединице Граничне полиције Хум-Фоча, Вишеград, Требиње, Бијељина, Градишка, Велика Кладуша, Брод и Изачић-Бихаћ.
- Миграцијска рута незаконитог уласка миграната на територију БиХ која је водила преко подручја Зворника почетком 2024. године премјестила се на Вишеград. Притисак је од септембра повећан и на подручју Бијељине -истакнуто је у документу.
Од укупног броја евидентираних незаконитих миграната (25.284) намјеру за подношење захтјева за азил исказало је 21.489 особа, али је истовремено тај захтјев поднијело њих тек 234. Евиденције показују и да је повећан и број особа које су исказале намјеру за подношење захтјева за азил на граничним прелазима и то углавном на аеродрому Сарајево (289).
- У највећем броју је ријеч о држављанима Сирије, Авганистана, Египта, Пакистана и Сомалије, код којих је након граничних провјера утврђено посједовање фалсификованог документа или особама које не посједују документа уз сумњу да су она уништена током лета - истакнуто је у том документу, уз опаску да мигранти користе углавном летове нискобуџетних авио-компанија из Истанбула, Катара, Дохе и Џеде.
Преглед активности
У документу Министарства безбједности БиХ су побројани и кључни задаци на којима су радиле надлежне службе самостално или у сарадњи са неким од партнера. Наглашено је и да је Европска комисија у свом извјештају за 2024. годину оцијенила да се управљање миграцијама и даље унапређује, а уз то је у извјештају указано и на парафирање Споразума са Агенцијом за европску граничну и обалску стражу (Фронтекс) те на усвајање закона и подзаконских аката.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.